Відкритий урок "Озеро Байкал-перлина Сибіру". методична розробка з географії (8 клас) на тему

Тема урока:"Байкал - перлина Сибіру". Клас: 8 клас

Мета уроку : Сформувати уявлення про унікальну природну перлину Сибіру – озеро Байкал
Завдання уроку : 1. Визначити особливості географічного розташування, походження, клімату, вод, тваринного світу озера; вивити закономірності взаємозв'язків компонентів природи з прикладу Байкалу.
2. Формувати вміння працювати з різними джерелами інформації, вміння виділяти головне, систематизувати матеріал, вміння робити логічні висновки.
3. Виховання патріотизму, екологічної свідомості, інтересу до предмета.

У ході уроку учні придбають знання про географічне розташування, походження, клімат, води і живі організми Байкалу.

Оснащення: фізична карта Росії та світу, атлас, підручник «Географія: природа Росії. 8 клас», листи з модулями для учнів, кросворди для учнів, відеоролик про Байкал, мультимедіа.

План – конспект уроку

Хід уроку.

    Організаційний момент.

Психологічний момент – 2хв.

Хлопці, всім увага

Адже продзвенів дзвінок!

Сідаємо зручніше –

Почнемо скоріше урок!

Звернення до хлопців:

І перш ніж розпочати урок
Хочу сказати: “Вас бачити рада я,
Дивитись у тямущі очі,
Оце для мене нагорода!”

Сьогодні я хочу запросити вас здійснити подорож до одного з найкрасивіших куточків Сибіру. Давайте повернемося один до одного, посміхнемося, налаштуємося на пошук та творчість та почнемо урок.

Слайд №____

2. На екрані слайд, у якому написана тема уроку, але з кінця: «…… - перлина Сибіру».
Вчитав ь: Щоб дізнатися тему нашого уроку та визначити, який природний об'єкт може бути перлиною Сибіру, ​​відгадайте загадку:
Дерево рід його в природі,
Кличуть озером у народі,
Хвилі моря хлюпають у ньому -
Як ми його назвемо?
Запитання : 1. Що це за географічний об'єкт? (озеро Байкал )
2.Як буде звучати тема нашого уроку?

Слайд №____

На слайді з'являється тема уроку повністю.Байкал – перлина Сибіру ». –

Діти пишуть тему уроку у зошит.

3. Актуалізація опорних знань.
1. Що ви знаєте про Байкал? (Відповіді дітей)

2. Відеоряд про Байкал . На фоні відеоряду словавчителі : «Байкал у 1996 році включений до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Об'єкт під номером 754. Сьогодні до нього внесено 962 об'єкти з різних країн світу. Байкал - унікальне диво світу, гордість нашої країни. Влітку 2008 року за підсумками голосування Байкал увійшов до списку 7 чудес Росії. Різноманітне походження самої назви озера:У минулому, народи, що населяють береги Байкалу кожен по-своєму називали озеро.

Китайці в давніх хроніках називали його -Бейхай» - «північне море»

Евенки – «Ламу» - «море»

Буряти та монголи – «Байгал – далай» – «багате море».

Походження назви точно не встановлено. Найбільш поширена версія, що слово Байкал – тюркомовне. Походить від слів - "бай" = "багатий" і "куль" = "озеро", значить "багате озеро».

Перші російські землепроходці вживали евенкійську назву Ламу. Після виходузагону Курбата Іванова на берег озера в 1643,росіяни перейшли на бурятську назву Байгал. При цьому вони лінгвістично пристосували до своєї вимови слово і називали Байкал. Замінивши характерне для бурятів «г» на російське «к».

(Після перегляду відеоряду)

Вчитель : Тут виникає питання - а чи багато ми знаємо про Байкал? (ні )
3. Які відомості сьогодні на уроці хотіли б дізнатися?
4. Компоненти природи: (
учні називають їх вразброс, а вчитель записує на дошці чи відкриває картки у порядку ):

1 . Географічне положення
2. Походження
3. Клімат
4. Води
5. Живі організми.

6. Значення Байкалу

Виходячи з того, що вийшло на дошці, спробуйте сформулювати цілі нашого уроку. (діти відповідають )

Отже, основна мета нашого уроку: сформувати уявлення про унікальність природної перлини Сибіру – озеро Байкал.

Запис на дошці – це план нашого уроку.
У природі все взаємозалежне і всі компоненти залежать від географічного положення.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ

У вас на столах лежать інструктивні листи та індивідуальні карти, які будуть вашими помічниками протягом усього уроку. В індивідуальні карти вам потрібно буде заносити основні дані про озеро Байкал. Підготуйте їх. Отже, приступаємо.

І перше, з чого ми маємо почати – цехарактеристика особливостей географічне розташування озера Байкал.

Для цього, використовуючи карту атласу стор. _________ та текст підручника стор.217 1 абзац, дайте відповідь на запитання:



4. Чи обчислите протяжність озера Байкал? (620 км)

Слайд № ____ з фактами на екрані.
площа: 5500000 км
2 ;
довжина 636 км;
ширина 25 - 79 км;
середня глибина – 730 м;
максимальна глибина – 1637 м. (2008 р. – 1680 м.)

5. Як називається острів у центрі Байкалу? (Ольхон)

Слайд № ______Відеоряд про Ольхон. На фоні відеоряду слова: «На озері Байкал 22 острови, найбільший з них – Ольхон (73 км завдовжки, 11 км завширшки). Ольхон - означає "сухий". І справді, дощі на острові – велика рідкість. За легендами місцевих жителів, на Ольхоні мешкають грізні парфуми Байкалу».

А ще, кажуть, після поховання кривавого завойовника Чингісхана над його могилою прогнали табун коней, щоб ніщо не могло вказати місце поховання. Де ж могила Чингісхана? Де вона знаходиться? Пошуки могили Чингісхана розпочалися майже одразу після його смерті.

Існує версія, що справжня могила Чингісхана знаходиться глибоко у печері на острові Ольхон. Як відомо, у справжній могилі знаходиться не лише порох завойовника та незліченні скарби. Кажуть, що там знаходиться і так звана «жива кров». Давні джерела повідомляють, що Чингісхан був відомий секрет штучної крові, яка продовжує людське життя майже до 1000 років. Ця кров не згортається і миттєво загоює рани. Срібні судини з «живою кров'ю» були, нібито, вивезені Чингісханом із Сибіру. Тут же у східному Сибіру завойовник і заповідав себе поховати. За переказами, у призначений день та годину ця кров потрапить у прах Чингісхана і він оживе. Правда це чи вигадка, але цьому пророцтву не судилося поки здійснитися. Добрі духи Байкалу не захотіли повернути до життя кривавого хана.

Ось так, на острові Ольхон на Байкалі вже багато століть надійно зберігаєтьсятаємницямогили Чингісхана. Чи буде розкрито її? Хто знає…

ПОХОДЖЕННЯ

А, ми продовжуємо нашу подорож Байкалом. Тепер нам доведеться дізнатися, які особливості походження цього дивовижного озера, дива природи.

Перегляньте відеосюжет №____Дайте відповідь на питання.

Слайд №____


1. За картою назвіть максимальну глибину озера.
1637 м. (2008 р. – 1680 м.)
2. Назвіть причину великої глибини озера. -
походження озерної улоговини .
3. Вид озерної улоговини? (
тектонічна западина )
4. Як утворилася озерна улоговина Байкалу? (
розлом земної кори грабен ).

Слайд №____


4. Як ви вважаєте, які процеси відбуваються у зоні розломів земної кори? (
сильні землетруси, піднімаються та опускаються байкальські береги ).

Відеосюжет про Байкал №_______________________________________

Вчитель (після перегляду ): Байкал - найдавніше озеро світу. Його вік – 15 – 20 млн. років. Якщо інші озераживуть 10-15000 років, потім заповнюються опадами,згодом старіють і заростаютьі зникаютьБайкал, навпаки, досі зберігає свою молодість – його водна площа і глибина продовжують збільшуватися.Дослідження останніх років показують, що Байкал - це океан, що зароджується. Це підтверджується тим, що його береги розходяться зі швидкістю 0,5 см на рік. Припускають, що за 50 млн. років Байкал перетвориться на справжній океан. І дно, і береги озера постійно змінюються. Байкал знаходиться у рифтовій зоні, в розломі земної кори. Процес формування байкальського рифту, активна стадія якого розпочалася 3-4 млн. років тому, триває й досі. Про це свідчать численні землетруси.

Коли говорять про байкальські землетруси, зазвичай згадують Цаганський землетрус 1861 року, який призвів до утворення однієї з найбільших заток Байкалу.затоки Провал. Епіцентр Цаганського землетрусу знаходився у північно-східній частині. Це був не просто сильний струс ґрунту, це був землетрус-урок, землетрус-застереження.

31 грудня 1861 року (старого стилю) близько 2 години дня «після сильного підземного гулу, були такі коливання землі, що люди і худобу не могли триматися на ногах, а 20-пудові бочки з рибою перекочувалися у дворах з одного кінця на інший. У землі утворилися щілини, з яких йшла вода з мулом, з колодязів викидало мулисту воду на сажень висоти», - описує початок Цаганської стихії «Іркутський літопис».

Струс був настільки сильний, що лід на Байкалі зламав, утворився цунамі, хвиля якого подолала береговий вал заввишки понад 3 метри і пройшла вглиб Цаганського степу на 2 кілометри. Землетрус відчувався на площі близько 2 мільйонів км 2 , пошкодження будівель спостерігалися на відстані до 600 км від епіцентру. Опустився на кілька метрів і стала дном Байкалу ділянка Цаганського степу площею близько 230 км. 2 разом із розташованими на ньому бурятськими улусами. На щастя, опускання суші відбувалося поступово протягом доби, що дозволило уникнути значних жертв. Троє людей загинули, 1300 людей залишилися без даху над головою, домашнього майна і худоби. Поступово загасаючі струси ґрунту тривали більше року. Сильні землетруси, що супроводжуються опусканням ділянок суші та байкальського дна, не рідкість. Щорічно їх кількість досягає 2000. і більше. Приблизно 1 раз на 10-12 років бувають землетруси 5-6 балів, а раз на 20-23 роки - 7-9 балів.

З ними пов'язані вертикальні переміщення дна озера та зміна глибини. У різні роки її глибину визначали по-різному – 1741, 1620….

У 2008 р. в ході експедиції було зафіксовано максимальну глибину Байкалу – 1680 м., що робить його найглибшим озером планети.

КЛІМАТ

На екрані – слайд "Клімат".Використовуючи кліматичні карти стор. 61,62,64 підручника або в атласі1. Заповніть таблицю:

Чому клімат озера суворий, хоча сонячної радіації територія одержує на рівні Середземномор'я? (Відповіді дітей)

Слайд №_____ (Байкал влітку), потім Байкал узимку, потім Байкал навесні


( Величезна водна маса озера повільно нагрівається влітку ( на екрані - Байкал влітку ) і повільно остигає восени, Байкал довго не замерзає ( на екрані - Байкал взимку ). У грудні озеро починає сковуватись панциром і лише у травні звільняється той льоду (слайд - Байкал навесні). Зима на берегах Байкалу значно тепліше (на 6 - 10 ° С), а літо прохолодніше, ніж у сусідніх районах.

Слайд____ (вітер на Байкалі)


Значні перепади температур та тиску повітря над озером та навколишніми гірськими хребтами призводить до виникнення сильних вітрів. (н а екрані – вітер на Байкалі ).

Слайд №____ (Шторм на Байкалі)

За кількістю штормових днів (картина шторму на Байкалі ) Байкал перевершує Чорне море. У кожному районі озера дмуть свої місцеві вітри, що мають власну назву.

    ( верхівка, сарма, баргузин, култук)
    У зошит назви вітрів:
    Сарма Баргузін – північно – східний вітер;
    Верховик

Култук – вітер,

Проте район Байкалу відрізняється великою кількістю сонячного тепла. За кількістю сонячних днів він перевершує багато південних курортів Чорноморського узбережжя та середземного моря, наприклад Ніццу. Число годинника сонячного сяйва за рік становить 2583, тоді як у Кисловодську – 2007. Річні величини сумарної сонячної радіації відповідають півдню України.

Байкал пом'якшує вплив на клімат прибережної зони. Взимку тут на 5-7 градусів тепліше, а влітку прохолодніше.

Водяні маси влітку прогріваються до глибини 200-250 метрів, і як акумулятор, накопичують величезну кількість тепла. Тому, незважаючи на суворі сибірські зими, озеро довго не замерзає.

Особливості клімату обумовленібайкальськими вітрамиякі ви мені назвали – баргузин, сарма, верховик, култук та інші. Чому ж вітри всі такі різні?

Вони виникають у результаті різких відмінностей у температурах повітря над озером та навколишніми прибережними районами, часто виникають перепади атмосферного тиску, які супроводжуються сильними вітрами то з озера на берег, то з берега на озеро .

Усі вітри викликають сильні горизонтальні течії, сприяючи сильному перемішування вод, збагачуючи киснем. Це створює сприятливі умови життя організмів.

Фізкультхвилинка

А нас фізкультхвилинка,
Напнулися, ну-но, ну-но!
Розпрямилися, потягнулися,
А тепер назад прогнулись.

(нахили вперед і назад)

Голова втомилася також.
Тож давайте їй допоможемо!
Вправо-вліво, раз і два.
Думай, думай, голова.

(Обертання головою)

Хоч зарядка коротка,
Відпочили ми трохи.

І продовжуємо нашу подорож

ВОДИ

Слайд №_____

На екрані слайд - "Води".Підручник стор. 217 абзаци 2,3,4,5, .1. Байкал унікальний величезним обсягом води – за обсягом води дорівнює Балтійському морю.
(5 американських озер, 92 разів Азовське море, 23 Аральські моря) – порівняльна схема.
2. На воді Байкалу всі люди можуть прожити 40-50 років.
3. У Байкалі міститься 20% всіх прісних вод планети.
4. Має унікальну чисту прозору воду (до глибини 40 м)
5. За хімічним складом вода озера дуже близька до дистильованої води (солоність 0,1 ‰) і багата на кисень.

У Байкалі зосереджено- 1/5 світових та 4/5 російських запасівпрісної води.

Цієї води вистачить, щоб напувати людство 40 - 50 років.

Це найбільше сховище прісної води планети. 23 тис кв. Це перевищує обсяг води, що міститься у 5 Великих озерах Північної Америки разом узятих. Якби всі річки Землі впадали в Байкал, то вони заповнили б його за рік.

Котловина озера може вмістити всю воду Балтійського моря, або 92 Азовські моря, або 23 Аральські.

Байкал - найчистіше на Землі природне сховище прісної води. Рідкісна чистота і виняткова властивість байкальської води обумовлені життєдіяльністю тваринного та рослинного світу. За рік армада рачківепішура здатна тричі очистити верхній 50-метровий шар води. У байкальській воді дуже мало розчинених та зважених мінеральних речовин, мало органічних домішок, багато кисню. Слабомінералізована вода ідеально підходить для організму людини.

У світі не збереглося відкритих водойм з прісною водою, придатною для розливу питної води. З 1992 р. розпочато промисловий розлив байкальської води у пластикові пляшки. Вода береться з глибини 400 метрів, де зберігається постійна температура 4,2 градуси і вона захищена водної товщею від забруднення.

Білий диск Секи, застосовуваний визначення прозорості вод, видно на Байкалі на глибині 40 метрів.

Колір води залежить від присутності зважених частинок, від глибини, стану неба, хмарності, висоти сонця тощо. У відкритому Байкалі вода синього кольору, поблизу берегів – блакитно-сіра або зелена.

Найпрозоріша вода – у південній та середній улоговинах. Чи не в поверхневому шарі, а на глибинах 250-300 метрів до 1000-1200м.

В Байкалвпадає понад 336 рік (разом із дрібними річечками 544 ріки), А витікає одна єдина Ангара. І пов'язана з цією річкою гарна легенда:

Давним-давно жив у цьому краї один могутній сивий богатир Байкал. Не було у всій країні рівного йому за силою та багатством. Суворий він був старий. Як розгнівається, так і підуть горами хвилі, так і затріщать скелі. Багато річок та річечок було в нього на посилках.

Була у старого одна єдина дочка – Ангара. Першою красунею славилася у всьому світі. Дуже любив її дід. Але суворий був до неї. Тримав її під замком, у недоступних глибинах. Не давав навіть нагору здатися. Часто сумувала красуня з волі та свободи.

Прилетіла, раз на берег чайка з Єнісея, сіла на скелю і почала розповідати про життя-буття в привільних єнісейських степах. Про красуню Єнісея, славетного нащадка Саяна. Випадково підслухавши розмову, Ангара засмутилася.

Чула вона про Єнісея та від гірських струмків. Вирішила вона побачитися з Єнісеєм. Але як вибратися з в'язниці, з високих стін палацу?

Молилася Ангара:

Ой, ви, Тенгеринські боги,

Пожалкуйте над полоненою душею.

Не будьте суворі та суворі,

До мене, оточеної скелею.

Зрозумійте, що юність у могилу

Виштовхує забороною Байкал…

О, дайте мені сміливість та силу

Розкрити ці стіни зі скель.

Дізнався про думки коханої дочки Байкал, замкнув ще міцніше і почав шукати нареченого із сусідів. Не хотів віддавати дочку далеко. Вибір старого зупинився на багатому і сміливому красеня Іркуті. Послав він за Іркутом. Дізналася про це Ангара і гірко заплакала. Благала вона старого батька, просила не віддавати її за Іркута. Чи не подобався він їй. Але Байкал і слухати не хотів, ще глибше її сховав. А зверху закрив кришталевими запорами.

Найгарніше волала Ангара про допомогу. І вирішили потічки та річки допомогти їй. Почали вони піднімати прибережні скелі.

Наближалася весільна ніч. Міцно спав Байкал. Ангара зламала запори і вийшла із в'язниці. Струмки прорили їй прохід. З шумом вирвалася вона з кам'яних стін і помчала до свого бажаного Єнісея. Раптом прокинувся від галасу старий. Зіскочив і злякався. Зрозумів, що сталося. Розлютився. Вибіг із палацу, схопив з берега цілу скелю і з прокляттям кинув у втікачку – дочку.

Але… пізно. Не потрапив. Ангара була вже далеко. А камінь так і лежить досі на тому місці, де Ангара прорвала скелі. Шаманський він називається.

Відповісти на питання:
1. Тож скільки річок витікає з Байкалу? (1- Ангара)

Подивіться на карту та назвіть:
2. Найбільшу річку, що впадає до Байкалу? (Селенга)

Слайд №_____

Відеоряд про річки.

ЖИВІ ОРГАНІЗМИ

Слайд №_____

На екрані слайд "Органічний світ".

Унікальний і неповторний органічний світ Байкалу.Відомо 1550 видів тварин і 1085 видів рослинних організмів, більша частина їх, більш ніж ¾, мешкають тільки в Байкалі. Ця обставина і спричинила те, що Байкал вважають «музеєм живої давнини». Тут і прісноводні губки, і рачки-бокоплави, і веслоногі рачки-епішура. В озері мешкає 56 видів риб: байкальський осетр, таймень, льонок, чорний і білий харіус, близько 30 видів бичків-підкаменярів та основна промислова риба – делікатесний омуль. Мабуть, найекзотичніша риба Байкалу – голом'янка. Блідо-рожеві, з перламутровим відливом, напівпрозорі рибки містять до 30% цілющого жиру. Це єдина у наших широтах живородна риба.

Унікальні тварини Байкалу:

Єдине ссавець, що мешкає в Байкалі –байкальська нерпа . Поява нерпи на Байкалі – загадка для вчених досі. Одні вважають, що нерпа з'явилася тут сама по собі, незалежно від будь-яких міграцій з морів та океанів. Інші - що цей вид проник сюди в льодовичну епоху через Олену, або Ангару та Єнісей.Дорослі нерпи досягають довжини 1,8 м і ваги 130 кг. Живе нерпа до 55 – 56 років. Форма тіла у нерпи веретеноподібна, без вираженої шиї. Кінцівки нерпи – ласти. Передні ласти дуже розвинені, з сильними кігтями. Коли Байкал покривається льодом, потужні передні ласти є тим знаряддям, за допомогою якого нерпа робить у льоду віддушину для виринання та вдихання повітря. Нерпа має товстий шар підшкірного жиру, товщиною від 2 до 14 см. Жир рятує нерпу від переохолодження, визначає її високу плавучість та є запасом поживних речовин. Нерпа - хороший пірнальник. Вона може пірнати на глибину до 400 м і перебувати під водою до 40 хвилин. Її швидкість під водою 7 – 8 км. на годину, максимальна швидкість – 20 – 25 км/год.

Нерпа широко поширена по всьому озеру, особливо в його середній та північній улоговинах. Наприкінці зими – на початку весни тварини виходять на лід для линяння та народження дитинчат. Саме в цей час нерпа найбільш беззахисна перед мисливцями та браконьєрами, зате і спостереження за нею у цей момент дуже полегшене. Щорічно видобувається 4000 нерп. Цінується їхнє хутро та шкура.

Лід на Байкалі руйнується з півдня на північ, за льодом, з півдня на північ мігрує нерпа.

Влітку нерпа інтенсивно харчується у Байкалі. У сонячну безвітряну погоду нерпа виходить на прибережні камені для линяння та відпочинку. Найвідоміше місце, де на великих каменях біля самого берега можна побачити десятки, і навіть сотні нерпів – це Ушканьі острови.

Увімкнути відеофільм . Ушканні острови

Дитинчат нерпа народжує на льоду в сніговому лігві. Більшість терплять народжується у середині березня. Дитинчата мають хутро білого кольору, що дозволяє їм у перші тижні життя залишатися майже непоміченими на снігу. Молодого нерпенка-дитяти буряти називають хубунком.

Точної кількості нерпи, яка живе в Байкалі, не знає ніхто, тому що похибка методів підрахунку досить велика. Можна говорити лише про приблизну чисельність нерпи, вона змінюється не більше від 60 до 120 тис. голів.

На нерпу ведеться промислове полювання, щорічно відстрілюється близько 6 тис. нерп. М'ясом нерпи годують песців, з хутра виготовляють шапки, використовують для підбивання мисливських лиж. Нерпичне м'ясо вживають у їжу, а ласти нерпи, відварені у воді, вважаються ласощами. Особливо ніжне м'ясо у молодих терплять - хубунків, м'ясо яких не має запаху риби і нагадує за смаком курчат. У печінці нерпи багато вітамінів. За старих часів нерпичий жир застосовувався в шкіряному виробництві та в миловаренні. У 1895-1897 р.р. нерпич сало головним чином використовували на Ленських золотих копальнях для освітлення шахт. Місцеві жителі жиру нерпи вважають лікувальним і вживають його при лікуванні легеневих захворювань та виразкових хвороб шлунка.

Життя багатьох характерних для Байкалу тварин нерозривно пов'язане не тільки з самим озером, а йз його узбережжям . Чайки, крихали, гоголі, турпани, огарі, орлани-білохвости, скопи табагато іншівиди птахів гніздяться на берегах озера та на його островах. На жаль, деякі види птахів зникли внаслідок діяльності людини – цебаклан, сірий гусак, тайговий гуменнік, сухоніс та дрохва.Вони зникли за 50 років.

Інший невід'ємний компонент великого озера та чудове байкальське явище -масовий вихід на береги бурих ведмедів , цілком обумовлений особливостями природи озера. У гірській тайзі Прибайкалля водитьсякабарга -найменший олень. Вкрай рідко можна зустрітисоболя -це обережний та потайний хижак.

1 2

3

    Роги лося, голова ведмедя, тулуб нерпи, ноги птиці

    Голова рисі, тулуб та плавці риби, тулуб птиці, ноги ведмедя

    Голова соболя, тулуб лося, крило птиці, хвіст нерпи

ЗНАЧЕННЯ БАЙКАЛУ

Байкал... Славне море... Священне озеро... Так чому ж саме це унікальне водоймище було обрано базою для будівництва целюлозно-паперового комбінату, який за планом мав скидати в озеро 200 000 кубометрів стічних вод на добу, що створило б мертву зону в кілька квадратних кілометрів ? Існують інші екологічні проблеми Байкалу. Ознайомтеся з ними, використовуючи підручник стор. 220, виявіть основні проблеми та запропонуйте шляхи їх вирішення. (Дискусія про вплив на екологію озера Байкальського ЦПК, Селенгінського КПК).

ЗАКРІПЛЕННЯ:

А зараз я пропоную вам

"Ні Байкалу без..." Про кого?омуль

6. Промислова риба Байкалухаріус

7. Єдина дочка Байкалу.Ангара

Ми живемо в унікальному куточку нашої планети, де є об'єкт світового значення – озеро Байкал. Кожен із нас по-своєму бачить Байкал, любить його, пишається ним. Саме від нас, людей залежить його майбутнє, його первозданність, його чистота.

Завершити урок мені хотілося б наступними віршованими рядками:

Байкал

Чиста, унікальна, прозора вода,

Безмовна, але повна життя тайга.

Шумить і хвилюється шалений вал

Таким мені запам'ятався давній Байкал.

Красуня-дочка – Ангара вдала

Свій шлях починає з цього краю,

А з нею три сотні річечок і річок,

Усі спрямували до Байкалу свій біг.

З тривогою дивлюся я у завтрашній день:

Чи житимуть там омуль, тюлень?

Щоб його води не «целюлозило»?

Щоб надбанням народу став

Славне море – священний Байкал?

Підсумок уроку: Отже, сьогодні на уроці нам вдалося сформувати більш глибоке уявлення про унікальність природної перлини Сибіру – озеро Байкал.

Рефлексія .

Вчитель : Хлопці, пропоную написати листа Вашому найкращому другу з розповіддю про те, як пройшов сьогоднішній урок. Для цього я попрошу по черзі назвати мені 11 прикметників, які відображають Вашу думку про урок(учні називають прикметники, а вчитель вписує їх замість прогалин у текст листа, потім вголос зачитується готовий лист).

Лист другові.

Здрастуй друг. Розповім тобі про те, як сьогодні у нас у _______________________ школі пройшов ________________________ урок. _________________________ вчитель проводив _________________ подорож, по ________________________ озеру Байкал. На уроці ми розгадували _____________________ загадки, вирішували ____________________________ ребуси. ___________________ учні нашого класу поводилися добре, слухали уважно, відповідали на всі питання правильно. Дуже сподіваюся, що такі ________________________ уроки проводитимуться частіше. На цьому закінчую свій __________________________ лист. Чекаю відповіді.

Домашнє завдання : відкрийте свої щоденники та запишіть домашнє завдання параграф 39, та додаткове завдання на вибір: - написати міні-твір на тему «Людина прийшла до Байкалу…»

На цьому наш урок закінчено. Дякуємо за увагу та активну роботу на уроці. Можете йти.

Програми

Робочий лист учня

ПІБ______________________________________

Тема урока «___________________________________________________________»

1. Байкал знаходиться ________________________________________________________________

Включено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у ______року,

до списку 7 чудес Росії у _______ року.

2. Походження назви _________________________________________________

3. Першим із російських людей на берег Байкалу вийшов _______________ 1643 р.

4. Загальні параметри озера

    Площа - __________________

    Довжина - _____________________

    Ширина - ___________________

    Об'єм води - ________куб.км.______% від прісних вод планети

    Висота рівня води Байкалу - _____________

    Найбільша глибина - _________

    Середня глибина – __________

    Вік озера - ___________

    Прозорість – ____________

    Найбільший острів Байкалу _____________

    На Байкалі налічується більше _________ видів рослин та тварин

5. Особливості походження озера ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

6. Кліматичні особливості

7. Води Байкалу.

Повна зміна води відбувається за ____________

В озеро впадає ________ річок, витікає лише одна _____________.

Найбільша річка, що впадає в озеро ____________________.

8.Органічний світ.

Тварин ________ видів

Рослин ________ видів

Приклади ______________________________________________________________________

9. Проблеми Байкалу та шляхи їх вирішення

Кросворд «Що ми знаємо про Байкал»

"Ні Байкалу без..." Про кого?

6.Промислова риба Байкалу

7. Єдина дочка Байкалу.

По вертикалі має бути назва рачка, що очищає байкальську воду.

Інструктивний лист

Географічне розташування Байкалу.

1. Дайте характеристику особливостей географічне розташування Байкалу.

Використовуючи карту атласу стор. ______ дайте відповідь на запитання:
1. У якій частині Росії розташоване озеро?
2. Як розташоване озеро по відношенню до океанів?
3. Який напрямок довжини Байкалу?
4. Чи обчислите протяжність озера Байкал?
Слайд із фактами на екрані. Факти (записують у робочі листи):
площа: 5500000 км
2 ;
довжина 636 км;
ширина 25 - 79 км;
середня глибина – 730 м;
максимальна глибина –
1637 м . (2008 р. – 1680 м.)
5. Як називається острів у центрі Байкалу?

Походження Байкалу.

2. Яке походження улоговини озера.

Подивіться відеосюжет №1.Дайте відповідь на питання.На екрані – геологічна мапа.
1. За картою назвіть максимальну глибину озера.
2. Назвіть причину такої великої глибини озера.

3. Вид озерної улоговини?

Як утворилася озерна улоговина Байкалу?.
На екрані – сейсмічна карта Байкалу.

4. Як ви вважаєте, які процеси відбуваються у зоні розломів земної кори?
5. Які чинники викликають такі процеси?

Клімат

3. Дайте характеристику кліматичних особливостей Байкалу.

На екрані – слайд "Клімат".Використовуючи підручник стор. 61,62,64 підручника та кліматичної карти атласу 1. Заповніть таблицю:

порівн.t січ.

опади

тип клімату

2. Чому клімат озера суворий, хоча сонячної радіації територія одержує лише на рівні Середземномор'я?
3. Підручник стор. 219, 1 абзац – як називаються вітри на Байкалі?

У зошит назви вітрів:
Сарма– ураганний вітер, що піднімає штормові хвилі на Байкалі, швидкість – 60 м/с;
Баргузін– північно – східний вітер;
Верховик- свіжий вітер, дме вздовж озера.

Култук - вітер,дме з нижнього краю (південного) Байкалу, від однойменної затоки Култук

фізкультурна пауза.

Води

4. Які особливості вод Байкалу.

На екрані слайд - "Води".Підручник стор. 217, абзаци 2,3,4,5.Відповісти на питання:
1. Скільки річок витікає з Байкалу?
2. Найбільша річка, що впадає до Байкалу?

Живі організми

5. Якою є неповторність живих організмів озера.

1.гра «Чудо-юдо» звір

Відповіді на завдання “Чудо-юдо” звір: (Додаток 1)

Значення Байкалу

6. Які проблеми Байкалу та шляхи вирішення цих проблем

Використовуючи підручник стор. 220, виявіть основні проблеми Байкалу та запропонуйте шляхи їх вирішення.

    Проблеми Байкалу :

    Шляхи вирішення:

Закріплення

6. Кросворд

Кросворд. «Що ми знаємо про Байкал» Якщо ви відповіли правильно, то у виділених клітинах прочитайте назву рачка, завдяки якому підтримується чистота Байкалу.

Підсумок уроку

7. Дайте відповідь на запитання.

1. На всі питання ми сьогодні відповіли?
2. За допомогою яких джерел інформації ви досягли поставленої мети?
3. Що ви дізналися про Байкал на уроці?

Рефлексія

Лист другові

Назвіть 11 прикметників, які відображають вашу думку про урок

Домашнє завдання

1. Параграф 39

2.на вибір:

- написати міні-твір на тему «Людина прийшла до Байкалу…»

Намалювати плакат на тему: "Захистимо Байкал!"

я пропоную вамвгадати, які частини, яких тварин є у зображеного малюнку “Диво-юдо” звіра.

1

2

3

Для вивчення цієї теми було використано проектний матеріал, інноваційним прийомом є застосування комп'ютерної техніки, Інтернет-ресурси. Проблема взаємозалежності людини і природи не нова, вона існувала в усі часи. Планету може врятувати лише діяльність людей, що здійснюється на природних спільнотах, усвідомлення того, що людина не володар природи, а її частина.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Тема: «Озеро Байкал – перлина Сибіру»

Для вивчення даної теми використано проектний метод, інноваційним прийомом є застосування комп'ютерної техніки, Інтернет - ресурси.

Проблема взаємозалежності людини та природи не нова, вона існувала у всі часи. Планету може врятувати лише діяльність людей, здійснювана з урахуванням глибокого розуміння законів, урахування численних взаємодій у природних спільнотах, усвідомлення те, що людина не володар природи, та її частина. Це означає, що еколого-моральна проблема виростає в проблему перетворення стихійного впливу людей на природу, свідомо, цілеспрямовано, планомірно розвивається з нею. Така взаємодія здійсненна за наявності у кожної людини достатнього рівня еколого-моральної культури, екологічної та моральної свідомості, формування яких починається з дитинства і триває все життя.

Актуальність теми уроку велика у цьому, що екологічна проблема взаємодії людини і природи, загострилася і набула воістину планетарні масштаби.

Цілі:

Освітні: сформувати знання про природний район озера Байкал; пізнати красу, унікальність природного комплексу. Ознайомитись з історією відкриття та вивчення озера Байкал.

Виховні: формування екологічної свідомості учнів з прикладу екологічних проблем Байкалу та його причин.

Розвиваючі: розвиток навичок роботи з різними довідковими матеріалами.

Засоби навчання: настінні карти "Фізична карта Росії", "Економічна карта Росії", атласи, довідники.

Опорні знання та вміння: ендемік озерна улоговина, тектонічний розлом.

Методи та прийоми роботи: розповідь вчителя, бесіда, повідомлення учнів, активізація

ція опорних знань у ході бесіди.

На дошці написані гасла: «Байкал як безцінна чаша з живою природою але, крім того частина душі нашої. У радощах і печалі на бенкеті і у фронтовій землянці співали ми про Байкал, черпаючи з нього згідно, поряд з іншими великими джерелами, нашу богатирську силу.

Бережіть свої душі та пісні, тім'ячки та святеньки, дорогі люди!

(Леонід Леонов)

«Байкал безцінний дар природи»

(А. Твардовський)

Підготовчий етап до індивідуальної проектної роботи:

1.Ініціювання викладачем ідеї проекту, обговорення змісту, термінів, послідовності виконання проекту.

2. Розподіл тем проекту учням.

3.Вибір форми документування результатів проекту

4. Використання матеріалів пошуку щодо усного журналу.

Основний етап проектної роботи:

  1. Організація пошукової та дослідницької діяльності учнів.;
  2. Здійснення пошуку інформації в інформаційній мережі Інтернет;
  3. Пошук фотографії присвячених Байкалу
  4. Оформлення буклету присвяченого екологічним проблемам Байкалу.

Завершальний етап роботи:

Захист проектних робіт під час уроку.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Перевірка підготовки учнів до уроку

Розмова про погоду, знайомство із новинами світу.

  1. Актуалізація знань.

1. Що спільного в природі Середнього Сибіру та Північного Сходу?

2. Чому в Східному Сибіру панує модрина?

3 Повідомлення нової теми.

Вступне слово вчителя:

"Хто Байкалу не бачив, той у Сибіру не бував" - кажуть сибіряки. Багато пісень та

віршів складено нашими поетами та композиторами про Байкал.

І урок я хочу почати з вірша «Байкал»

Лісистих гір напівовали,

Торкання блакитних лекал,

І скелі, зрізані валом,

І небо, що занепало в Байкал,

І сам він - величний і вічний,

У гранітній рамі вирізний,

І весь - до денця - просвічений,

І весь – до крапельки – рідний.

І Ангари політ непокірний,

І вітру крик, і гуркіт турбін,

І птахи – сосни над урвищем,

І дикий вітер баргузин –

У цьому без чого не в силах

Бути далечиною далечінь і ширю широку,

І ти немислима, Росія,

І ти немислима, Сибір.

М. Сергєєв.

На уроці ми розглянемо головні питання щодо сучасних проблем озера Байкал, питання розглянемо за планом (вам додому ставили випереджувальні завдання, підготувати додатковий матеріал по озеру Байкал).

Кожному дана індивідуальна проектна робота з наступних тем:

  1. Географічне розташування Байкалу. Краса озера та історія формування Байкалу, походження улоговин.
  2. Особливості клімату Вода Байкалу - обсяг, якість, колір, прозорість.
  3. Природний комплекс Байкалу (багатство і ендемічність живого світу)
  4. Використання багатств Байкалу.
  5. Проблеми Байкалу.

Вчитель: Озера завжди грали велику роль життя людини. На їхніх берегах люди здавна будували житла у їхніх водах добували їжу, їх водними шляхами плавали в сусідні краї та країни. З озерами пов'язані багато історичних подій. На їх берегах, водах та льодах відбувалися великі битви та битви,

які іноді вирішували долі народів. Наприклад, я хочу нагадати вам про Ладозьке озеро. Це озеро врятувало життя багатьох блокадівців Ленінграда.

місто було на блокаді 900 днів. І через це озеро завозилася їжа. Цього року ми відзначаємо 65-річчя Перемоги.

В останні роки велику увагу всього нашого народу привертають проблеми використання багатств та охорони природи озера Байкал. Інтерес до унікального у багатьох відношеннях сибірського озера зростає рік у рік.

Вчені приваблюють досі нерозкриті таємниці Байкалу – неповторний за багатством та різноманітністю видів тваринний світ, дивовижна чистота та прозорість

ність байкальної води. Туристів з усього світу тягне краса Байкалу, то сувора, то скупа на фарби, то на подив м'яка і по-своєму поетична.

Байкал - слово тюркське і походить від слова Бай куль, що означає багате озеро. У ньому зосереджено близько 1/5 чи 20 % світових запасів прісної води та 4/5 запасів прісної води нашої країни.

Отже, ми розпочинаємо обговорення тем за планом, під час обговорення повинні вестись записи у зошитах.

Перший учень: Озеро Байкал знаходиться на півдні Східного Сибіру. У формі півмісяця, що народжується, воно витяглося з півдня-заходу на північний схід.

Байкал - найдавніше озеро на землі, що виникло в результаті дії тектонічних процесів давнини. Його вік становить 20-25 млн. років.

ходіння Байкалу досі викликає наукові суперечки. Озеро розташоване в рифтовій западині і за своєю будовою схоже, наприклад, з басейном Мертвого моря. Одні дослідники пояснюють утворення Байкалу його розташуванням у зоні древнього тектонічного розлому, інші припускають наявність під Байкалом гігантського розлому мантії землі, треті пояснюють утворення западини тектонічними процесами внаслідок руху материків Євразії та Індостану. Вулканічна діяльність на Байкалі триває досі - на околицях озера постійно відбуваються землетруси.

Байкал найглибше озеро у світі (1637 м). Середня глибина складає 730 м-коду.

Довжина озера 620 км. Ширина від 24-79 км. На Байкалі 27 островів, найбільший острів Ольхок.

Вчитель: А який клімат Байкалу? (послухаємо виступ)

Другий учень : Клімат Прибайкалля помірний різко-континентальний. Зима дуже холодна. Середня температура січня -24 градуси, а на узбережжі тепліше градусів на десять: -14, -17 С. А літо на берегах озера прохолодніше, середня температура липня 15 С. Через нерівномірне нагрівання суші та вод озера утворюється переходи атмосферного тиску, у результаті виникають місцеві вітри.

Вітри

Сарма баргузин верхівка

Сарма – ураганний вітер; швидкість вітру сягає 60 м/с.

Баргузін – північно-східний вітер.

Озеро Байкал має унікальну чисту прозору воду. Білий диск, за допомогою якого визначають рівень прозорості води, видно при зануренні в озеро до глибини 40 метрів. В озеро впадає близько 550 рік. Найбільша їх Селенга. І лише одна річка Ангара випливає із озера Байкал.

Про неї буряти кажуть: «Розбиває дочка старого Байкалу».

Про Байкал ходить багато легенд. І один із них я хочу прочитати.

«Одна з найдавніших легенд свідчить, що в давнину в цих місцях жив суворий богатир на ім'я Байкал. І було в нього кілька сотень синів і всього одна дочка-Ангара, найкрасивіша дівчина на світі. Сини день і дочка працювали, не покладаючи рук. У горах топили сніги та льодовики, з усієї околиці збирали та гнали кришталеву воду у величезну улоговину. І ось одного разу почула Ангара від мандрівних співаків про те, що за сусідніми горами мешкає юний богатир, красень Єнісей. Покохала Ангара Єнісея і втекла з кришталевого палацу з дна підводного царства, куди її уклав строгий батько. Дізнавшись про втечу, розлючений Байкал кинувся в погоню, схопив величезну кам'яну брилу і кинув її в непокірну дочку, але схибив. З того часу так і лежить ця брила біля виходу річки з озера, називають її зараз Шаманським каменем. Зрештою прибігла Ангара до Єнісея і обняла його, і потекли вони разом до холоду північного моря.

Вода в озері цілий рік холодна. Замерзає озеро пізно, наприкінці грудня, але й розкривається Байкал пізно. Байкал є унікальним і величезним об'ємом води.

Вчитель: Рослинний і тваринний світ Байкалу надзвичайно багатий. В даний час в Байкалі відомо 1550 видів різновидів тварин і 1085 видів рослинних організмів, причому з них властиво тільки Байкалу.

Чим характеризуються організми, що мешкають у Байкалі?

Третій учень: Глибоким ендемізмом, тобто є ендеміками.

Вчитель : 70% всіх організмів – ендеміки. А що таке ендеміки?

Четвертий учень: Це рослини та тварини, які зустрічаються тільки в одному певному місці

Вчитель : Яких ендеміків Байкалу ви можете назвати?

П'ятий учень : Це омуль, нерпа, байкальський осетр, рачки, бички, голом'янка губки і т.д.

Шостий учень : У Байкалі мешкає 58 видів риб І найбільша риба, яка водиться в Байкалі, це Байкальський осетр. Його вага досягає 130 кг., Довжина близько 2 м. А найменша рибка, вагою 2 грами. Це бичок Гурвіча. І найчисельніша риба в озері Голом'янка. Вона мешкає на глибині 1200м. У неї немає луски. Вона живородна. 30% її тіла це жир. Також найчисленніша промислова риба - це омуль, яка досягає до 50 см. і має вагу 5 кг.

Вчитель : А тепер скажіть, чому води Байкалу такі чисті?

Перший учень : По перше, береги озера складені кристалічними візерунками Вони важко розмиваються і дають мало суспензії. По-друге, в озері живуть рачки – «двірники» – епішура та макрогіттонус. По-третє, сама вода здатна до очищення.

Вчитель : Які заходи вживаються для охорони озера, щоб зберегти цю унікальну пам'ятку

Другий учень : Створено на його берегах 2 національні парки – Прибайкальський та Забайкальський; заповідники: Баргузін, Байкало-Ленський.

Вчитель : Унікальне за своєю природою озеро Байкал має мальовничі береги та острови Озеро є рекреаційним об'єктом Сибіру. Чисте повітря, мінеральні джерела, чиста прозора вода озера приваблюють безліч туристів. Озеро Байкал з унікальним органічним світом може розкрити багато таємниць еволюції тварин і рослин. Озеро багате на рибні ресурси, а хребти Прибайкалля мають величезні запаси деревини – кедра, сосни, модрини. Кедр – це цінні горіхи, олія кедрових горіхів використовується в медицині та в оптиці, служить їжею для мешканців тайги та для людини.

У 20 столітті збудовані на берегах Байкалу целюлозно - паперові комбінати, які значною мірою забруднюють воду озера. На річці Ангарі збудували Іркутську ГЕС, тим самим підпрудили озеро Байкал, що призвело до підвищення рівня води на 1 метр, до змиву з берегів бруду, до помутніння води, до загибелі головного фільтра байкальської води - планктону. Природно, що розвиток господарства Прибайкалля вимагає раціонального використання його багатств охорони та відтворення їх. Особливо велика увага в останні роки приділяється майбутньому унікального у багатьох відношеннях Байкалу. Щоб зберегти чистоту Байкалу води та використовуючи багатства озера не нашкодити природі, необхідно створити єдину систему розумного використання всього басейну.

Хлопці, скажіть, будь ласка, які екологічні проблеми існує біля озера Байкал? Що робить держава з цього питання? Яких заходів ви вжили б у вирішенні проблеми Байкалу?

Відповіді учнів:

2. Регулювати рубку лісу в басейнах річок, що впадають у озеро.

3. Побудувати очисні споруди на підприємствах, що розташовані на берегах озера та річок, що впадають до Байкалу.

5. Створити бази відпочинку з організованими відвідинами туристів.

6. Підняти екологічну культуру населення.

7. Створити заповідник.

Хлопці правильно, молодці.

А тепер таке завдання заповнити таблицю

Вчитель : Путін вручаючи гранти Російського географічного товариства опікунська рада якого він очолює один з 15 грантів РГО був виділений і на дослідження Байкалу. І ціль Путіна полягає в тому, що не дати загинути унікальному озеру і людям, які живуть на його берегах.

4. Закріплення.

Робота з картками:

Картка №1

  1. Ураганний вітер на Байкалі?
  2. Організми, які не зустрічаються більше ніде?
  3. Рожево-біла напівпрозора рибка, яка не має луски?
  4. Це північно-східний вітер на Байкалі.
  5. Це найбільший острів на Байкалі.
  6. Вчені, які вивчають озера?

Відповіді: 1.Сарма. 2.Ендеміки. 3.Голом'янка. 4. Баргузин. 5. Вільхон 6. Лімнологами.

Картка №2

Що це таке?

  1. Сарма;
  2. баргузин;
  3. Баргузинський;
  4. Селенга;
  5. Затока;
  6. озеро;
  7. Ангара;
  8. Мольовий сплав.

Відповіді:

  1. Сарма - ураганний вітер на Байкалі.
  2. Баргузин – північно-східний вітер та річка.
  3. Баргузинський хребет на північно-східному березі озера та на ньому Баргузинський заповідник.
  4. Селенга - найбільша річка, що впадає в озеро Байкал.
  5. Затока – частина озера, що впадає в сушу, заповнена.
  6. Озеро – замкнута улоговина, заповнена водою.
  7. Ангара – єдина річка, що з озера Байкал.
  8. Молевой сплав – сплав колод не пов'язаних у плоти.

Картка №3

  1. Поясніть величезну глибину озера Байкал.
  2. Чому Байкал замерзає лише у січні?
  3. Чому влітку вода в озері холодна? (+12 ۫С)
  4. У чому неповторність озера Байкал? (3 риси)
  5. Хто «співав» перший гімн Байкалу, побувавши на озері 1956 року?
  6. Завдяки чому вода у Байкалі чиста, прозора?
  7. Що відбувається із розмірами озера?

Відповіді:

  1. Озеро знаходиться у тектонічному розломі.
  2. Величезна маса води довго остигає.
  3. На нагрівання вод Байкалу необхідно багато енергії (велика глибина та об'єм води).
  4. Найглибше, унікальний органічний світ, 80% прісної води Росії (20% світової), прозоре.
  5. Гори складені кристалічними породами, у річках мало твердих частинок.
  6. Озеро очищають живі організми – планктон.
  7. Озеро розширюється та поглиблюється.

Картка №4

  1. Продовжіть вислів «Хто Байкалу не бачив, той ... (у Сибіру не бував)
  2. Як буряти називають озеро Байкал? (Байгал – далай)
  3. Що означає цифра 1620? (Максимальна глибина Байкалу)
  4. Скільки років Байкалу? (15-20 млн. років.)
  5. 332 роки - що відбувається за цей час? (Відбувається повна зміна вода у Байкалі)
  6. 336 - 1. 20%. 40м. Що означають ці цифри?

Відповідь: 336 річок впадають, 1 витікає, 20% прісних вод планети знаходиться в озері Байкал, 40 м прозорість води.

7.А.Вознесенський:

Коли ти хворієш, всі ми хворі,

Байкал, ти – кришталева печінка країни!

Байкал – заповідне сумління країни.

Вчитель: Уряд Росії вживає заходів щодо закриття ЦПК на території Іркутської області та в Бурятії. Тільки ми можемо зберегти чистоту озера Байкал – об'єкта «Світової спадщини». Інакше кажучи, визнано, що збереження байкальської екосистеми має планетарне значення є справою всіх землян. Урок хочу закінчити словами Н.Надеждиной зі статті у газеті «Ленська щоправда»: «Наш закон свідчить, що народ сам повинен охороняти природу – своє багатство. Народ – це ми з вами, вся наша країна – і дорослі, і діти»

5 . Підсумок уроку.

6. Домашнє завдання.

Параграф

Скласти з 10-15 слів кросворд на тему Байкал

Використовувана література

1. Барінова І.І., Географія Росії. 8 клас; поурочні плани; журнал «Географія у школі» 2005 р №2


Озеро Байкал – перлина Сибіру
Цілі та завдання уроку:

Розкрити унікальність природи озера Байкал та причини унікальності. Ознайомитись з історією відкриття та вивчення озера Байкал. Розглянути екологічні проблеми озера та шляхи їх вирішення.


Обладнання:

Фізична карта Росії, фізична карта гори півдня Сибіру, ​​фотографії озера (можна з Інтернету).


Хід уроку.

2) Прозорість води.

3) Хімічний склад води.

4) Річки, що впадають у озеро.

5) Річки, які з озера.

6) Льодовий режим, температура води.

7) Рух води.

8) Наука, що вивчає природу озер.
3 картки – історикам.

1) Як називають Байкал буряти – корінне населення узбережжя озера?

2) Коли вперше на берегах озера з'явилися росіяни?

3) Що таке «Житіє протопопа Авакума»?

4) Яке ставлення до озера має Курбат Іванов?

5) Хто із вчених займався вивченням Байкалу?

6) Який статус має озеро Байкал нині?

4 картки – зоологам та ботанікам .

1) У чому унікальність фауни озера Байкал?

2) Яку роль грає планктон озера?

3) Чим унікальна рибка голом'янка?

4) Назвіть представників фауни озера.

5) Які тварини мають промислове значення?

6) Що таке ендеміки? Назвіть ендеміків Байкалу.

7) Який тип рослинності Прибайкалля?


5 картка – екологам.

1) У чому значення озера Байкал для людини та для природи?

2) Які екологічні проблеми виникли та потребують термінового вирішення?

3) У чому причини зміни природи озера Байкал?

Які шляхи вирішення проблем Байкалу?
6 картка – кліматологам .

1) Який клімат Прибайкалля? Назвіть кліматичний пояс, тип клімату, середні температури повітря взимку та влітку.

2) Які місцеві вітри з'являються на озері? У чому їхня відмінність (баргузин, верховик, сарма, култук)?
До карток пропонується як джерело інформації: підручник, хрестоматії, довідники, карти та інша наявна інформація.

На обговорення групам надається 10-15 хвилин. Головний консультант чи бригадир протягом цього часу розподіляє питання між членами групи та координує роботу групи. Через 8-10 хвилин усередині груп починається підбиття підсумків завдання, тобто. готується звіт з питань, що вивчаються. Якщо з якогось питання учень чи учні не знайшли відповіді, їм допомагає консультант або він просить допомоги вчителя.

Після заслуховування звітів у зошитах у учнів має бути короткий план-конспект уроку.


4. Домашнє завдання.

Вивчити параграф підручника з Байкалу.


Додатковий матеріал для уроку.
Байкал.

Лісистих гір напівовали,

Торкання блакитних лекал,

І скелі, зрізані валом,

І небо, що занепало в Байкал,

І сам він - величний і вічний,

У гранітній рамі вирізний,

І весь - до денця - просвічений,

І весь – до крапельки – рідний.

І Ангари політ непокірний,

І вітру крик, і гуркіт турбін,

І птахи – сосни над урвищем,

І дикий вітер баргузин –

У цьому без чого не в силах

Бути далечиною далечінь і ширю широку,

І ти немислима Росія,

І ти немислима Сибір.

М. Сергєєв.


Сибір.

Край, де незліченний скарб закладений,

Під шаром – шар потужніший подвійно.

Інший ще не тривожний,

Як донний лід на глибині.

А. Твардовський.


ВАРІАНТ 2.
Я думаю, що на одному уроці хлопці не встигнуть виконати все перераховане вище, тому пропоную провести цей урок дещо по-іншому.

1. Дати хлопцям завдання заздалегідь, попередньо розбивши їх у групи фахівців, починають готуватися до уроку протягом тижня. Таким чином, ми заощаджуємо час на уроці, і у хлопців є можливість неквапливо подивитися різні джерела та підібрати цікавіший матеріал.

2. Запропонувати підготувати як текстовий матеріал, а й підібрати до нього ілюстрації, створити слайд-шоу, презентації. Урок стане наочним і цікавим, а отже, більш незабутнім. У хлопців з'явиться інтерес під час його підготовки. Зараз в Інтернеті дуже багато матеріалу на цю тему, тому підготувати такий урок буде нескладно.

Зміст

Головна сторінка

© Кузнєцова С.В.

План - конспект уроку з географії у 8 класі

Вчитель МБОУ ЗОШ №40 Оніщук Л.А.

Тема уроку «Байкал - перлина Сибіру»

Мета уроку: Формування уявлень та знань про унікальну природу озера Байкал.

Завдання:

Освітні : сформувати уявлення та знання про природний комплекс Байкалу, розкрити унікальність природи Байкалу, визначити особливості географічного положення, походження, клімату, вод, тваринного світу, розкрити унікальність природи Байкалу та причини унікальності.

Розвиваючі: Розвивати навички роботи з джерелами географічної інформації, уміння виділяти головне з тексту підручника, узагальнювати, робити висновки, сприяти самостійності мислення та розвитку критичного мислення учнів, розвивати пізнавальний інтерес, розвивати вміння всебічно оцінювати природні компоненти природного об'єкта.

Виховні : Сприяти вихованню почуття любові до природи, удосконалювати комунікативні навички, сприяти екологічному вихованню учнів, дбайливому ставленню до природи, підвищити інтерес до вивчення предмета.

Устаткування : Фізична карта Росії, атлас, підручник, мультимедійний проектор

Робоче місце учня : роздатковий матеріал у вигляді таблиці для заповнення протягом уроку, підручник, листи для написання листа із незавершеним текстом.

Тип уроку : Урок вивчення та первинного закріплення нових знань з елементами технології критичного мислення

Форма проведення уроку: Гра-Подорож Байкалом.

Попередня робота : Дати завдання учневі підготувати презентацію про ендеміки озера Байкал

Хід уроку

I . Організаційний момент . Перш ніж розпочати урок, хочу сказати: «Я рада вас бачити, у хорошому вашому настрої. Сьогодні я хочу запросити вас здійснити віртуальну подорож до одного з найкрасивіших куточків нашої величезної країни Сибіру. Це місце називають перлиною Сибіру. Щоб дізнатися тему нашого уроку та визначити, який природний об'єкт може бути перлиною Сибіру, ​​відгадайте загадку.

Дерево рід його в природі

Кличуть озером у народі

Хвилі моря хлюпають у ньому

Як його ми назвемо

Запитання: Що це за природний об'єкт? (Байкал)

Як звучатиме тема уроку?

II .Тема урока:

Відкрийте зошит і запишіть тему нашого уроку «Байкал-перлина Сибіру» (на слайді з'являється тема уроку та учні пишуть у зошит тему уроку)

III . Мотивація навчальної діяльності : «Хто Байкалу не бачив, той у Сибіру не бував», кажуть сибіряки Буряти Байкал називають "Байгал-далай", що означає "Байкал-море", з китайського "Бей-Хай" - "Північне море". А великий вчений, академік Російської академії Лев Семенович Берг назвав озеро Байкал "Чудом природи в усіх відношеннях"

IY . Актуалізація опорних знань:

Хлопці, а що ви знаєте про Байкал?

У вас на столах лежить карта знань для заповнення. Візьміть її.

КАРТА ПІЗНАНЬ

Знаю

Хочу знати

Дізнався після вивчення

Підтвердження слів вченого

Запишіть коротко в колонку "Я знаю" те, що ви знаєте про Байкал.Працюють 2-3 хв ., потім учням пропонується прочитати свою інформацію про Байкал вголос. Отже, чи багато ми знаємо про Байкалу? Адже Байкал у 1996 році включений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, до якого внесено 962 об'єкти з різних країн світу. Байкал – наша гордість, національне надбання Росії. У 2008 році Байкал увійшов до списку 7 чудес Росії.

Мета нашого уроку - Вивчити докладніше особливості природи Байкалу. У ході подорожі сформувати уявлення про унікальність озера Байкал. Знайти підтвердження словами вченого.

Хлопці, які відомості більш докладно ви хотіли б дізнатися сьогодні на уроці? Запишіть у стовпчик «Хочу знати».(2 хв) (Потім учні читають записи, про що вони хотіли дізнатися). Хлопці називають, а вчитель записує на дошці. В результаті вийшов план роботи на уроці з вивчення озера Байкал. А в колонку «Дізнався після вивчення» ви записуватимете все те, що ви сьогодні дізналися на уроці. У 4 колонку ви запишіть, у чому полягає унікальність озера, підтвердження слів Л.С.Берга.

Y . Вивчення нової теми :

Вчитель : Уявіть собі, що ви вже на березі озера і все що побачите, записуйте в зошит Отже, у дорогу! (показ слайдів на екрані про озеро Байкал. Дивишся на озеро і помічаєш, що колір води в ньому змінюється, то воно здається блакитним, то срібла, то здається такою водою чорною. Береги круті. А як гарний вечірній захід сонця. А по берегах знаходяться заповідні ліси, потім учень читає вірш Ігоря Северянина

Я з дитинства мріяв про Байкал,

І ось – я побачив Байкал.

Ми пливли, а гребені миготіли,

І кедри дивилися зі скель.

Я безліч різних історій

І пісень тоді згадував

Про це озерне море,

Про цей священний Байкал.

Самостійна пізнавальна діяльність учнів. Робота з текстом підручника та атласом протягом 15 хв.

На дошці записані сигнальні слова: унікальність, байкальська складчастість, ендеміки, прозорість, сарма, ольхон, голом'янка, байкальська нерпа, омуль, 15-20 млн. років, кедр, модрина, 1637 метрів.

1. Перше, з чого ви повинні почати – це характеристика особливостейгеографічне розташування Байкалу . Для цього використовуючи карту атласу стор.4-5 або стор. 44-45 та текст підручника стор. 216 дайте відповідь на запитання:

У якій частині Росії знаходиться озеро?

Який напрямок довжини Байкалу?

Що означає цифра 620 км.?

Чим оточене озеро?

Що означає цифра 1637 метрів?

2 . Походження озера. Відкрийте стор. у підручнику 218 та карту атласу стор. 10.

Як утворилося озеро? Походження озерної улоговини?

Поясніть глибину озера?

Вік Байкалу?

Що відбувається із озером? Які процеси відбуваються у зоні розломів земної кори?

Скільки островів? Найбільший острів?

3. Особливості води . У підручнику стор. 217

Яка вода за складом?

Головна особливість води?

Завдяки чому вода чиста?

За скільки років оновлюється вода?

4. Клімат . У підручнику стор. 218

Яка там погода?

Чому клімат озера суворий?

Як називаються вітри на Байкалі?

Найсильніший вітер?

З якою швидкістю дме?

5. Особливість тваринного світу. ( перегляд презентації)

У процесі перегляду презентації учні записують ендеміків Байкалу.

Діти, а зараз за допомогою атласу, підручника та вашої карти пізнання допоможіть мені дописати лист додому. У вас на столі лежать аркуші із незавершеним текстом. Візьміть їх і закінчіть написання листа.

НЕЗАВІШЕНИЙ ЛИСТ (робота 8 хв)

Здрастуй друг! Пишу тобі листа з далеких країв Росії. Ми зараз пливемо озером Байкал. Озеро лежить на півдні ____________ і простягається з ________на _____ на 620 км завдовжки і від 24 до 79 км завширшки. Воно оточене ___________________________________________

_______________________________________________________________

тими, хто піднімається на висоту понад 2 тисячі метрів над його водою. У центрі озера знаходиться найбільший острів. А в ньому ___________ островів. Глибина озера. Це справді найглибше озера світу. Котловина озера з'явилася _____________. Спокійний і лагідний Байкал за тихої погоди, але суворий, неприступний і небезпечний під час шторму. Особливо лютий вітер _______________. Він дме зі швидкістю ______________ і змітає все своєму шляху. Загалом тут налічується 13 видів вітру. Це _______________________________________________________________.

Байкал називають криницею планети. Вода в ньому ____________ та _____________. На воді Байкалу всі люди можуть прожити 40 років. Тут мешкають рідкісні види тварин та рослин. Їх називають _______________ Це живі організми, які ніде більше не зустрічаються. Наприклад, це _____________________________________.

Неповторний тваринний і рослинний світ озера роблять його музеєм живих старожитностей.

Тут цілюще повітря, гарна, гарна база для відпочинку. Тут є заповідники, які створені на берегах і кістяках Байкалу, найстарішим з них є ______________________ заповідник. Але є й проблеми, вони пов'язані ___________________________________________

_______________________________________________________________.

Важко забути неповторну красу Байкалу. Недарма Лев Семенович Берг назвав Байкал – це унікальне диво природи в усіх відношеннях. (Один учень читає свій лист вголос. Учні підписують та здають свою роботу на перевірку)

YI .Узагальнення:

У чому унікальність озера Байкал?

Що таке ендеміки?

Яких ендеміків ви сьогодні впізнали?

Скільки річок впадає до Байкалу? Скільки рік випливає з Байкалу?

Як називається найбільший острів озера Байкал?

YI I. Рефлексія. Чи на всі запитання ми відповіли?

За допомогою яких джерел інформації ви досягли своїх цілей?

Чи дізнались ви щось нове з нашого уроку сьогодні про Байкал?

YIII . Домашнє завдання: параграф 39. Підготуйте до наступного уроку рекламу про озеро Байкал. Розробте пам'ятку туристичного маршруту. Невеликий проект "Створення туристичної бази".

Підсумки. Виставлення оцінок.