Полонський по горах дві похмурих хмари тема. План-конспект уроку літератури (6 клас) на тему: «Я. Полонський. Вираз переживань і світовідчуття в віршах про рідну природу. По горах дві похмурих хмари ...

Даний урок літератури проводиться в 6 класі при вивченні розділу «Російська природа у віршах російських поетів XIXстоліття »з опорою на раніше вивчені вірші Ф. І. Тютчева та А. А. Фета. Урок сприяє розвитку особистісного сприйняття і осмислення образів, створених поетом, дає дітям можливість відчути красу рідної природи через поетичне слово. Учні повторюють поняття   На прикладі віршованого тексту розглядається внутрішній стан людської душі:   Читання віршів дозволяє відпрацьовувати навик виразного читання.

Об'єкт 1: Ілюстрація Джемми Мартінес. Це символ трагічного завершення роботи. Шторм припинився, і з ним трапилося дивний спокій. З передчасною смертю свого батька і через свого своєрідного характеру, що коливається між невротизмом і делікатністю, Бульвер-Літтон був відправлений в різні школи-інтернати, в яких він не адаптувався і не відчув би себе прийнятим.

Сьогодні його найсентиментальніші твори втратили багатьох читачів, тому що вони вважаються анахронічними і важкими для читання, а також порожніми з точки зору змісту. Англійський автор культивував такі жанри, як історична фантастика, таємниця, романтичний роман, окультизм або наукова фантастика. Він дуже коротко провів час з армією, а пізніше одружився на Росінью Дойл Уілер, яку його мати ніколи не приймала, відрізавши фінансову допомогу ЛІТТОН. Потім вона вирішила опублікувати письмові роботи, присвячені чоловікові.

На жаль, презентація трохи змінилася після стиснення.

Завантажити:


Попередній перегляд:

План-конспект уроку літератури в 6 класі.

Тема уроку: «Я. Полонський. Вираз переживань і світовідчуття в віршах про рідної природи»

УМК В. Я. Коровиной

Мета уроку: сприяти розвитку особистісного сприйняття і осмислення образів, створених поетом.

Ці атаки тривали роками. Лавкрафт в своєму есе «Надприродний жах в літературі» розповідав про страшні розповідях Литтона, пояснюючи, що «Останні дні Помпеї» - це історичний роман, встановлений в класичній стародавності, який, як вказує його наводить заголовок, помістить нас в Помпей, який був в своєму максимальному блиску до того, як до нього дійшла неминуча остаточна катастрофа. Щоб зрозуміти роман і цю критику, необхідно знати мінімум історії Помпеї, золотого міста на берегах Везувію.

Золотий місто було зруйноване його невдалої долею в 79 р н.е. після землетрусу, а потім після сильного виверження Везувію. Дим і попіл, які у вигляді хмари огорнули Помпеї і його околиці в темну ніч, перетворилися в тверду і глибоко темну масу, освітлену час від часу світлом блискавки, який виникав кожен раз найжахливіший з гір. Іноді, брижі, як величезні і довгі рептилії, промені охопили їх жахливі складки міста і його околиць; в інших випадках, вибухаючи як грізні ракети в гирлі кратера, запалюючи простір з криваво-червоним світлом.

Завдання уроку:

  1. Дати дітям можливість відчути красу рідної природи через поетичне слово.
  2. повторити поняттяобраз-настрій, ліричний герой, образ-переживання.
  3. На прикладі віршованого тексту розглянути внутрішній стан людської душі:сум'яття, неспокій, ловлення.
  4. Відпрацьовувати навик виразного читання.

Методичні прийоми: розповідь вчителя, бесіда з питань, виразне читання, вибірковий аналіз віршів.

Помпеї колись був прибережним містом з великим еллінським впливом, оскільки він був близький до двох великих центрів грецької культури, таким як Сицилія і Велика Греція. Золотий місто було мостом між класичною і прекрасної культурою еллінів і більш тверезими і реалістичними звичаями жителів Лаціо. Багато з будівель, які заповнювали Помпеї, є яскравим прикладом епохи величі, в якій багато її громадяни жили під час біди.

З нього ми виділяємо сьогодні і його архітектурні та міські елементи, які Бульвер-Літтон добре підходить - так, в пристрасному і, отже, суб'єктивному - в своєму романі. Серед споруд релігійного характеру, в яких був золотий місто, розташований знаменитий храм, присвячений Аполлону, інший присвячений Ісіді, а інший на честь Юпітера.

Обладнання: мультимедійний проектор.

Використовувана література:

  1. Література. 6 кл. Підручник-хрестоматія під ред.

В. Я. Коровиной. - М .: Просвещение, 2006.

2. Російські поети XIX століття (друга половина). - М .: Просвещение, 1989.

3. Смолякова Н. В. Російська література XIX століття. - М .: Видавництво-шкільництві 2000.

4. ТУР'ЯНСЬКЕ Б. І. Література в 6 класі: Урок за уроком. М .: Російське слово, 2000..

Об'єкт 2: Приклад з коментаря «Останні дні Помпеї». На закінчення, Бульвер-Літтон призводить нас в своєму романі пристрасне бачення золотого міста, який видаляє як деталі, так і реалізм історичному визначенням Помпеї в його повному розумінні. Однак його надихає середовище визначає нас, зокрема, як історичного контексту, так і простору, в якому сталася трагедія.

Останні дні Помпеї прийшли до мене як до інкогніто, яке готове дозволити себе. Хоча робота випромінює романтизм і делікатність у рівних частинах, безпомилковий стиль Бульвер-Літтона наближає нас до суспільства і найзначнішим нюансам Стародавнього Риму в його золотий вік. Всезнаючий оповідач представить факти лінійним чином і з витонченими очікуваннями, які змусять нас залишатися в курсі трагічного кінця, який чекає наших головних героїв і всього суспільства Помпеї.

5. Єрьоміна О. А. Поурочне планування з літератури: 6 клас. - М .: Іспит, 2006.

Хід уроку.

  1. Повідомлення теми і цілей уроку. (Слайд1: завдання уроку)

Сьогодні ми продовжуємо цикл уроків, присвячених пейзажної лірики.

II. Повторення вивченого матеріалу. (Слайд 2 : Питання до бесіди)

  1. Яких поетів, чиї твори розкривають образи рідної природи, ви знаєте?
  2. Хто з поетів 19 століття «часто зображав природу в її проміжних станах »?  (Тютчев)
  3. Який автор вважає, Що «вічні на цій землі ... біль і страждання, скорботу і втрати»?  (Фет)

Яків Полонський продовжує тему природи. Його твори дають можливість відчути красу рідного краю через поетичне слово.(Слайд 3 : Портрет Полонського)

Хоча робота заснована на подію класичної історії, її другорядні теми є пристрасний емоційний клімат - як ми вже згадували, і які ми детально розглянемо в поясненні персонажів, що пов'язано, неминуче, з основною темою: раптове руйнування міста в період його максимального блиску. Останні дні Помпеї розповідають про останні дні життя деяких вигаданих жителів Помпеї безпосередньо перед виверженням Плінія Везувію протягом року.

Кожен персонаж в романі є представником давньої культури Риму. Найважливіші з них показують дуже відмінні і помітні культурні нюанси, в той же час вони є символами різноманітного суспільства, в якому вони проживають. Глауко є головним героєм історії і визначається як підпорядкування грецької культури римської культурі. Арбатес є антагоністом твори і є древньою і консервативну єгипетську культуру. У нас також є Олінто, персонаж, який представляє зароджується християнську релігію, яка в свою чергу вважається перспективною, але критикою.

III. Вивчення нового матеріалу.

  1. Відомості про життя Я. Полонського.(Слайд 4, 5, 6 : Інформація про життя і творчість)

Я. П. Полонський прожив довге і не дуже щасливе життя. Народився і виріс в Рязані. Небагата дворянська родина. Двадцяти років без гроша в кишені, але з заповітної зошитом віршів, в ямщіцкіх возі Полонський приїжджає в Москву. Вступає до Університету на юридичний факультет, щоб стати чиновником і заробляти хліб насущний. Але в душі - поет.Серед його друзів - Афанасій Фет.

Ще один цікавий персонаж - чарівник Везувію, який, хоча у нього немає надприродних сил, є безпомилковим ознакою пристрасті англійського автора до окультизму, жанром, на якому він буде складати частину своєї роботи. Всі персонажі передбачають поєднання дуже цікавих відтінків, в яких ми можемо втілити в життя культурне розмаїття, яке наповнює вулиці класичного Риму в його розквіті. Тому що Арбатес був одним з тих, хто не співчуває нещастю, але захоплюється мужністю.

Ми тягнемося до інших таємними відносинами душі. Герой кричить негаразди ворога менше, ніж зарозумілість, яким він його підтримує. На закінчення, «Останні дні Помпеї» показують культуру класичного Риму і те, як інші культури, такі як грек - його попередник, або єгиптянин - його сусід, вплинули на його прогрес і його історію. Проте, романтичний і надмірно багатий стиль Литтона іноді може робити читання повільним, але його персонажі, повні нюансів і символів і, перш за все, цікава історія, яка виділяється в її листі, перетворює роман в класичний гідний захоплення.

П'ять років живе в Грузії. Грузія - джерело нових тем і сюжетів. Пізніше переїжджає в Петербург. Вірші Полонського мелодійні, співуча, не випадково багато хто з них покладені на музику: «Мій багаття в тумані світить ...», «Вечірній дзвін».

Свій довгий вік Полонський прожив нелегко. Хоча його оцінили по достоїнству і Тургенєв, і Некрасов, він з гіркотою говорив: «Не велика моя нива, що не весела моя жнива».

Якщо вас цікавить класична культура і ви хочете дізнатися трагічний кінець міста Помпеї в період постійного зростання, ви повинні прочитати його. Резюме: автор вибирає літературу для свого власного хору. Її робота в Національному музеї болгарської літератури вимагає постійної роботи з літературно-історичними документами в бібліотеках і архівах, бесідами з авторами, зустрічами з антикваріатом і колекціонерами. Багатий практичний досвід зумовлює суворість і точність в деталях. Більш докладно мотив в Яворові і Дебеліанове представлений детально.

2. Підготовка до сприйняття.

Пейзажна лірика Полонського наповнена замилуванням і якоюсь неземною сумом. Особливу увагу поет приділяв деталям, точно помічаючи невловимі риси подібності природи і стану людської душі. Природа у Полонського одухотворена, жива. Особливість кращих віршів поета в глибині і щирості почуття, в проникливому ліризмі. Це невловима грань реального і фантастичного, буденних подробиць і чарівних видінь. Світла частина року не цікава поетові. Ліричний герой Полонського, сумний, сумний, завмирає перед величчю природи, її таємницями.

Анотація: Автор свідомо вибрав літературу як своє поле розвитку. Її заняття в Національному музеї болгарської літератури вимагають постійної роботи з літературними та історичними документами в бібліотеках і архівах, інтерв'ю з авторами, семінари з антикварами і колекціонерами. Різні практичні результати призводять до суворим і пунктуальним професійному підходу. Надія Александрова досліджує відповідні теми і рядки в ліричних текстах Яворова та Дебелянова; розповідає про зростання літератури Дебеляна і про тісний взаємозв'язок двох авторів, де вони поділяють ідею суперечності між патріотичним обов'язком і любов'ю до людини.

У багатьох віршах поета звучить мотив неясною надії, і це зближує образ природи з людськими переживаннями, зі станом душі людини.

3.Первічное читання віршів учителем.

Зверніть увагу на типові риси лірики Полонського.  (Слайд 7)

  1. Пейзаж - ніч, глуха осінь, беззвёздное небо, похмурий привид місяця, багаття в ночі.
  2. Ліричний герой - сумний, сумний, завмирає перед величчю природи, її таємницями.
  3. Мотив неясною надії.

Послухайте вірші поета і визначте, знайшли відображення ці риси в даних віршах: «По горах дві похмурих хмари... »і« Подивися - яка імла ... ».

В деталях зображений самий мотив у роботі Яворова та Дебелянова. Не випадково він порівнює саме ці ліричні мініатюри, які відображають фундаментальна відмінність між двома поетами в їх відношенні до слів, пов'язаних з етичним і релігійним змістом. Димчо Дебелянов, каже Ліліев, не вимовив би «блюзнірських слів» на «життя, яку вона мені дала». Ліліев, який називає «Під тінню хмар», «Євангеліє болгарських поетів», глибоко вірить в енергію слів, які відображають і формують людину і його реальність; і що цей процес двунаправлен - між реальністю мови і людиною - як автономні реальності.

4. Перевірка сприйняття.

  1. Читання вірша кращими учнями і аналіз.

« По горах дві похмурих хмари ... ».

  1. Яка картина постає перед вами?  (Слайд 8)
  2. Яким настроєм пройнятий цей вірш?  (Слайд 9)
  3. Які почуття переживає ліричний герой в цьому творі?

(Слайд 10)

Чи не в різній інтерпретації тем і мотивів є схожість або відмінність між поетами, а в їх відношенні до слів, які формують почуття, і пропонують почуттям реалізувати їх якість. У двох наведених прикладах Ліліева чітко окреслені і протиставлені - Яворівський богбой і Димчо Дебелянов - Богу найяскравішого синові. Славейков як висока традиція для Дебелянова і поетів його покоління, природно. Вони є необхідною рідною землею, найважливішим і близьким стимулом для посвячення їх поезії, літературної творчості в цілому.

Але справа в тому, що вивчення традиції або навчання з автором не має на увазі копіювання і позбавлення себе, особливо коли мова йде про рівні, в даному випадку, поетичних талантах. Відстеження літературної традиції на увазі розгляд безлічі факторів, що впливають на автора самотворення. Тільки в якості процесів безперервності і диференціації, наближення і підштовхування можна розглянути відношення «Яворів-Димчо Дебелянов», двох сучасників, поява яких на літературній стадії розкололося всього на десятиліття.

  1. Згадаймо вірш Ф. І. Тютчева «Неохоче і несміливо ...» (читання підготовленим учнем)
  2. Порівняйте зображення грози у вірші Ф. І. Тютчева «Неохоче і несміливо ...» з образом грози у вірші Полонського.

Який художній прийом дозволяє зримо уявити цю картину?(Слайд 11)

Його зовнішність сприймається як святкова для болгарської літератури. Кілька років по тому поява Дебелянова в літературі не вразило ніхто, його навряд чи можна було б визнати серед великого натовпу, яка прагне до літературної слави. Десятиліття, що розділяє дебати двох поетів, неминуче призводить до змін людей і громадським установкам. До кінця першого десятиліття двадцятого століття ті ж літературні хрещені батьки, які перетворили Крахолова в Яворова, привели його до столиці й подбали про нього, не звертаючи уваги на Дімчо Дебелянова.

«Подивися - яка імла ...»

  1. Які дві картини можна виділити в цьому вірші?(Слайд 12)
  2. Які слова передають імлу долин?  (Слайд 13)
  3. Яке відчуття передається в першій частині вірші?  (Слайд 14)
  4. Поясніть вираз «В тісному сонмі сизих хмар».  (Слайд 15)
  5. Про що говорить вираз «ФОСФОРИЧНИЙ свій промінь».  (Слайд 16)
  6. Які зображально-виражальні засоби допомагають створити картину?  (Слайд 11)
  1. Підсумок уроку.

Чи збігаються ваші уявлення з тими рисами лірики, які були позначені на початку уроку?

Коли Дімітар Подвасов запропонував дебелевскіе вірші в журналі «Мізан», його заперечення спростувало ім'я поета - Дімчо Дебелянова. Поет не може вийти з людини з таким ім'ям. Дімчо - це досить дитячому, і якщо Димчо Дебелянов - його вірші будуть товстими. Таким чином, шлях Дебелянова до престижного журналу був закритий заради імені - незначний, але насправді знак, який помилково змішує особисту і соціальну неминучість.

Коли точно знають двох поетів, їх знайомство зафіксовано в спогадах багатьох їхніх сучасників. Яворів з цікавістю стежив за розвитком Дебелянова і категорично виділяв його серед інших молодих поетів, Чілінгір передбачив «блискучий розвиток». І Василь Пунда документував свої відносини в порівняльних термінах: Яворів був надзвичайно суворим критиком. Через його надмірної жорсткості до точності вираження, пластичності образу і ясної думки він погано говорив про Людмилу Стоянові, якого він мало знав.

V. Домашнє завдання: виразне читання віршів Полонського; зробити ілюстрації до них.

Коментарі до уроку.

Даний урок літератури проводиться в 6 класі при вивченні розділу «Російська природа у віршах російських поетів XIX століття» з опорою на раніше вивчені вірші Ф. І. Тютчева та А. А. Фета.

Урок сприяє розвитку особистісного сприйняття і осмислення образів, створених поетом, дає дітям можливість відчути красу рідної природи через поетичне слово. Учні повторюють поняттяобраз-настрій, ліричний герой, образ-переживання.

На прикладі віршованого тексту розглядається внутрішній стан людської душі:сум'яття, неспокій, ловлення.

Читання віршів дозволяє відпрацьовувати навик виразного читання.

Яків Полонський. Вираз переживань і світовідчуття в віршах про рідну природу. 1

Відомості про життя Я. П. Полонського Я. П. Полонський прожив довге і не дуже щасливе життя. Народився і виріс в Рязані. Небагата дворянська родина. Двадцяти років без гроша в кишені, але з заповітної зошитом віршів, в ямщіцкіх возі Полонський приїжджає в Москву. Вступає до Університету на юридичний факультет, щоб стати чиновником і заробляти хліб насущний. Але в душі - поет.

Серед його друзів - Афанасій Фет. П'ять років живе в Грузії. Грузія - джерело нових тем і сюжетів. Пізніше переїжджає в Петербург. Вірші Полонського мелодійні, співуча, не випадково багато хто з них покладені на музику: «Мій багаття в тумані світить ...», «Вечірній дзвін». Свій довгий вік Полонський прожив нелегко. Хоча його оцінили по достоїнству і Тургенєв, і Некрасов, він з гіркотою говорив: "Не велика моя нива, що не весела моя жнива».

Типові риси лірики. Пейзаж - ніч, глуха осінь, беззвёздное небо, похмурий привид місяця, багаття в ночі. Ліричний герой - сумний, сумний, завмирає перед величчю природи, її таємницями. Мотив неясною надії.

Яка картина постає перед вами?

Яким настроєм пройнятий цей вірш?

Які почуття переживає ліричний герой в цьому творі?

Теорія літератури Уособлення - перенесення людських рис на неживі предмети і явища. Метафора - переносне значення слова, засноване на схожості або протиставленні одного предмета або явища іншому. Порівняння - зображення одного явища за допомогою зіставлення його з іншим.

Які дві картини можна виділити в цьому вірші?

Які слова передають імлу долин?

Яке відчуття передається в першій частині вірші?

Поясніть вираз «В тісному сонмі сизих хмар».

Про що говорить вираз «ФОСФОРИЧНИЙ свій промінь».


Яків Петрович Полонський народився 18 грудня 1819 року в Рязані в родині бідного чиновника.
Закінчивши рязанську гімназію, вступив до Московського університету на юридичний факультет. Під час навчання в 1840 році він опублікував перші вірші у відомому журналі «Вітчизняні записки». Після закінчення університету Полонський жив в Одесі, працював чиновником. Потім переїхав до Тифліса, а з 1851 року - в Санкт-Петербург.
  З 1859 Яків Петрович стає редактором журналу «Русское слово», з 1860-го - призначений до ради Головного управління у справах друку, де працював до самої смерті.
  Помер Яків Петрович Полонський 30 жовтня 1898 року в Санкт-Петербурзі. Поховали його в Ольгово монастирі в селі Льгов Рязанської губернії. У 1958 році тіло було перепоховано в Рязані на території Рязанського кремля. Перші свої вірші Яків Петрович представив ще в Рязані майбутньому царю Олександру II і його вихователю Василю Андрійовичу Жуковському.
  Перша поетична збірка вийшла в 1844 році.

Літературознавці-сучасники вказують на поєднання в творах Полонського лірики з розповіддю. У цьому особливість поезії Якова Петровича.
  Послухайте вірш Якова Петровича Полонського «По горах дві похмурих хмари»:

По горах дві похмурих хмари
  Спекотним ввечері блукали
  І на груди скелі горючої
  До ночі повільно сповзали.
  Але зійшлися - не поступляться
  Тієї скелі один одному даром,
  І пустелю оголосили
  Яскравою блискавки ударом.
  Вдарив грім - по нетрях вологим
  Відлуння різко засміялася,
  А скеля таким протяжним
  Стогоном жалібно позначилася,
  Так зітхнула, що не сміли
  Повторити удару хмари
  І біля ніг скелі горючої
  Вляглися і обімліли ...
  Поет малює гірський вечірній пейзаж за допомогою уособлення: «відлуння різко засміялася», «хмари блукали», «скеля зітхнула». Перед читачем - жива картина природного явища. Хмари, як провісники грандіозного зміни в природі, вступають між собою в боротьбу, тому в творі така велика кількість дієслів.

Хмари стикаються, не поступаються, і ось - кульмінація - удар блискавки оголосив пустелю. Після напруженого моменту настає розв'язка - хмари вляглися і обімліли.
  Алітерація (повтор приголосного «р») передає звуки гуркоту грому, а потім (повтор «л») в останньому вірші - втома хмар.
  Читач відчуває тривогу перед стихією природи і захоплюється її величчю, потім приходить заспокоєння, як і в житті людини.

Вірш написаний хорі і перехресної римуванням.Щоб глибше зрозуміти духовний світ поета Якова Полонського звернемося до ще одного його вірша «Подивися, яка імла ...», написаному раніше, в 1844 році.

Подивися - яка імла
В глибині долин лягла!
  Під її прозорою серпанком
  У сонному сутінках вербою
  Тьмяно озеро блищить.
  Блідий місяць невидимкою,
  У тісному сонмі сизих хмар,
  Без притулку в небі ходить
  І, крізь, на все наводить
  Фосфоричний свій промінь.
  Перед нами знову романтичний, але вже нічний пейзаж: хмар сизого кольору на небі багато, вони тіснять один одного, фосфоричне світло променів місяця зеленуватий, неяскравий, загадковий.
  Читач відчуває спокій, умиротворення і тугу при появі нічного місяці. Поет створює містичну картину нічного пейзажу за допомогою епітетів: «прозора серпанок, блідий місяць, тьмяно озеро блищить», уособлень: «місяць невидимкою без притулку ходить, сонний морок вербою», які передають спілкування з природою, як з живою істотою.
  Самотність місяці співзвучно самотності людини, тому алітерація глухих приголосних «с, т, ч, х, ф» передає настрій туги і тиші.
  У сонному сутінках вербою
  Тьмяно озеро блищить.
  Вірш написаний чотиристопним ямбом, з оперізує римуванням.
  Перед читачем народжується ліричний сюжет про самотнього місяці, що не знає притулку. Як людина, він ходить по світу, висвітлюючи все своїм фосфоричним світлом, загадковим і умиротвореним.
  В образі місяця легко вгадати самого поета - Якова Петровича Полонського, сумного і самотнього, але, без сумніву, обожнював природу як живе джерело сил людини. Його вірші відрізняються мелодійністю і проникливим ліризмом. Пейзаж найчастіше романтичний, тому загадковий і фантастичний. А ліричний герой - сумний і ранима, завмираючий перед величчю російської природи.