Чому у суспільстві треба жити за правилами. Що означає жити за правилами: чи завжди доречна "правильна" поведінка

Технологічна картауроку суспільствознавства у 7 класі

Урок 2

Тема: Що означає жити за правилами (урок 1)

Цілі уроку:

  • підвести учнів дорозуміння ролі правил, соціальних норм у житті людини;
  • продовжити формування умінь аналізувати додаткову літературу до уроку, робити висновки, працювати з тексту підручника, викладати наскрізні питання теми уроку;
  • виховувати в учнів повагу до норм поведінки, встановленим у суспільстві, виховувати прагнення реалізувати свої можливості та здібності, прагнення до отримання занять.

Основні поняття:соціальні норми та правила суспільного життя; суспільні звичаї, традиції та звичаї; правила етикету та гарні манери.

Основні питання уроку:

  1. Різноманітність правил
  2. Звичка згори нам дана: звичка, звичай, ритуал, обряд, церемонія

Тип уроку: Вивчення та первинне закріплення нових знань

Вид діяльності учнів під час уроку:індивідуальна робота

Запланований результат (вимоги до рівня підготовки учнів):

Вміти:

  • пояснювати значення понять: соціальні норми, правила суспільного життя, суспільні звичаї, традиції, звичаї, правила етикету, гарні манери
  • характеризувати на прикладах суспільні норми та їх роль у суспільному житті.

Інформаційно-методичне забезпечення:

  • презентація,
  • картки-завдання

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань учнів з вступної теми (урок 1)
  3. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя з елементами розмови

Як ми вже говорили, чотирнадцятиліття стає своєрідним рубежем у вашому дорослішанні. У вас з'являються нові права, а разом із ними обов'язки. Ви все з більшою відповідальністю повинні належати до дотримання правил життя суспільства.

Звернемося до суперечки, яка відбулася між Петром та Ларисою (підручник – с.8). Що нам потрібно знати, щоб вирішити цю суперечку?

Що означає жити за правилами - Слайд 1

Все життя людини складається із правил. Ми постійно обмежуємо себе в тому чи іншому сенсі. Деякі правила є обов'язковими до виконання, деякі ні. Сьогодні нам належить розібратися в тому

Навіщо вони існують, яку роль вони грають. А ще ми дізнаємось які правила бувають і як вони з'явилися - Слайд 1

Отже, ми говоримо сьогодні про

Суспільні або соціальні норми (норма (лат.) - правило) -

2. Різноманітність правил

Найлегше соціальні норми розглянути на прикладі. Учні у класі вітаються між собою: хлопчики знизують руки, дівчатка кивають головою при вітанні, але коли до класу заходить вчитель, усі встають та вітаються. Такого правила не існує, воно ніде не записано, як і багато правил, які можна спостерігати в людському суспільстві. Проте, люди дотримуються цих норм поведінки. Люди вигадують собі дедалі складніші принципи поведінки, хоча обмежують свободу людини.

  1. Види правил

Не можна кричати в громадському місці, не можна поводитися за столом непристойно: все це правила, придумані людиною, і він визначив для себе, що пристойно, а що ні. Прийнято за столом дотримуватись правил етикету, наприклад, не їсти із загальної салатниці. І люди дотримуються цих правил.

Правил чи соціальних норм існує безліч. Познайомимось із деякими з них.

Таблиця стор 9 - робота з текстом - Слайд 2

Усі заборони діляться дві основні групи: обов'язкові заборони чи правила – закони. Вони чітко сформульовані, записані спеціальною юридичною мовою, і дотримання їх гарантовано державою. Друга половина – це звані необов'язкові правила. Їх виконання, проте, багато в чому забезпечує нормальне людське життя. І більшість людей ці правила природні, оскільки більшість із цих норм поведінки сформувалося багато століть тому. Правила, які прийшли до нас від наших далеких пращурів, називаються звичаями.

Ще раз звернемося до цих груп - Слайди - 3 - 4 - 5

3.Звичка згори нам дана: звичка, звичай, ритуал, обряд, церемонія

З правилами, які обов'язкові для виконання (закони, правові норми) та їх особливостями ми будемо знайомитися на наступних уроках, а січовик поговоримо про інші соціальні норми, які з'явилися набагато раніше норм права.

Робота з текстом – с. 9 - 11 - пункт «Звичка понад нам дана»

Слайд 6 - завдання - відповіді

Поєднайте правильно поняття та їх визначення

Слайд - 7

***??? приклади ( звичка, звичай, ритуал, обряд, церемонія)

4. Підбиття підсумку

Що ви дізналися сьогодні на уроці? Чи повинні ми дотримуватися тих соціальних норм, про які говорили, чому? У чому їхнє значення?

  1. Ми продовжимо знайомство із соціальними нормами за тиждень.

Домашнє завдання

1. Згадайте кілька звичаїв російського народу, запишіть їх.

2. Знайдіть з Інтернет-ресурсів кілька традицій інших народів, що вас зацікавили, що найбільше вас у них здивувало.

  1. *** Додаткова інформація
  2. Звички, ритуали

Звичаї, традиції – пам'ять поколінь, вироблена звичками. Звички властиві кожній людині. Вони бувають хороші та погані, шкідливі та позитивні. До шкідливим звичкамвідносяться: куріння, неправильна посадка за столом, що призводить до викривлення хребта; до позитивних – заняття спортом, читання.

Англія трепетно ​​ставиться до традицій. Іноді вони здаються абсурдними, наприклад, розташування дверної ручки. Для більшості народів звично, що вона повинна бути праворуч збоку, а в Англії – посередині, що незручно. Ця традиція походить від тих давніх часів, коли у кожного пристойного англійця був швейцар, який відчиняв двері. І хоча швейцарів вже майже немає, але ручка розташовується серед дверей, тому що демонструє дух Англії. У англійців дивні таксі, вони високі. Ця традиція походить з тих часів, коли люди носили циліндри, в яких можна було сісти в машину, не знімаючи головного убору. Циліндри зараз теж ніхто не носить, але таксі все одно залишаються старомодними. Нація зберігає себе за допомогою своїх традицій та історії. Людина, приїжджаючи до Англії, розуміє, що у країні інша культура.

  1. Звичаї

Закони існували далеко не завжди. Письмовий період людського життяохоплює лише 2,5–4 тис. років. Він розвивався неоднорідно: в одних народів він почався раніше, в деяких – пізніше. І навіть коли писемність з'явилася, люди не одразу почали записувати правила поведінки та закони. Принципи поведінки людини у суспільстві почали виникати у тому, щоб вирішити суперечку для людей. Пізніше вони перетворилися на звичаї. Поступово сформувалася система поглядів та принципів ставлення людини до суспільства та, навпаки, суспільства до людини. У деяких народів звичаї збереглися досі як регулятивна система, наприклад у народів Північного Кавказу. Такі правила існують у всіх народів землі, але ступінь їхнього впливу на суспільство різний. Поняття звичаю переплітається із потребою народу до самозбереження, самоідентифікації.

  1. Звички народів

Навички окремого народу (великої групи людей) охоплюють великий спектр повсякденного життя людини. Наприклад, у нас звичайним є використання вилки, ложки та ножа при вживанні їжі, а жителі Південно-Східної Азії використовують для цього палички. Для європейця це здається щонайменше незручним. І це яскравий приклад того, як звичаї сковують дуже багато сфер людського життя.

Це стосується не лише вживання їжі, а й певних правилповедінки у транспорті. Для європейців природно поступитися місцем жінці як представниці слабкої статі. У Японії ж і чоловік, і жінка вважаються однаково сильними, і тому поступатися місцем там не прийнято, і позбавлене всякого сенсу.

Існує сотні варіацій формування традицій у різних народів, проте саме це розмаїття і дозволило людині відокремитися від тварини.

  1. Мультикультура та традиційні культури

Сучасній людині може здатися, що традиції поступово зникають. Людина зараз створила мультикультуру, яка випливає із загального поєднання, змішування, переплетення різних народів. Це відбувається через розширення засобів комунікації: мобільні телефониІнтернет, поїздки в іншу країну, стали майже повсякденним явищем, навіть країни зливаються, наприклад, Європейський Союз. Тому, здається, що традиції окремих народів поступово зникають, але це не зовсім так.

Сукупність звичаїв, що супроводжуються якимись специфічними діями, прийнято називати ритуалами.

  1. Російська Федерація та її традиції

Багато держав схильні до збереження своїх традицій та звичаїв. Те саме стосується і Російської Федерації. Ця країна є спадкоємцем дуже великої історичної культури. Вона існує багато століть, мала багато назв, але завдання держави – зберегти звичаї та традиції всіх народів, що проживають у країні. Це складно, але сучасній людині не можна, слідуючи змінам у соціальній та технологічній сферах, забувати все те, що було нажите багатьма поколіннями до нього.

  1. Компоненти соціальних норм

У сучасної людиниє об'єднувач - велика російська мова, система свят. Вивчення та збереження історії є загальнонаціональним пріоритетом, тому що люди, які не пам'ятають свого коріння, не мають майбутнього. Традиції, звичаї – це дуже важлива складова російського народу. Починаючи від звичайного потиску рук і закінчуючи важливими державними церемоніями, це все те, що формує російську цивілізацію, її культуру. Тому збереження та примноження всієї цієї спадщини – завдання будь-якої російської людини.

РОБОТА З ВАІАНТІВ 4 1 ВАРІАНТ Правила заважають людям жити, тому люди їх часто порушують. 2 ВАРІАНТ Правила необхідні, якби правил не було, люди не знали б, як чинити.

БАГАТООБРАЗ ПРАВИЛ 5 Правило – закон, чи постанова, чи узаконення, основу дії у випадках, за певних обставин. В. І. Даль

СЛОВНИК 6 Правила – норми, що регулюють поведінку людей.

СОЦІАЛЬНІ НОРМИ З НАПРЯМНОСТІ норми- правила норми-очікування Встановлюють яке поведінка бажано чи обов'язково, яке поведінка неприпустимо. ЗА СТУПЕНЮ ОБОВ'ЯЗКОВОСТІ норми- правила норми- очікування Встановлюють, яке поведінка обов'язково даної групи людей. Встановлюють, яка поведінка допустима, хоч і небажана. ПО ФОРМІ формальні неформальні Чітко зафіксовані у письмовій формі. Забезпечуються звичаями та звичкою. 7

СЛОВНИК 8 Соціальні норми – розпорядження, вимоги, побажання та очікування відповідної поведінки.

Робота з таблицею, стор.59 підручник

СЛОВНИК Звичка – спосіб поведінки, що склався в певних ситуаціях. 10

Російське прислів'я «ПОСІЄШ ЗВИЧКУ – ПОЖНЕШ ХАРАКТЕР» 11

СЛОВНИК Звичай - традиційно встановлений порядок поведінки. 12

СЛОВНИК Церемонії – урочистий офіційний акт, під час якого встановлено певний порядок – церемоніал. 13

СЛОВНИК Манери - зовнішні форми поведінки людини, які отримують позитивну чи негативну оцінку оточуючих. 14

САНКЦІЇ 15 заходи впливу, що застосовуються до порушників встановлених норм, правил, спосіб схвалення, заохочення, підтримки

Вчимося спілкуватися в інтернеті (сетикет) 16

ЖИВ НА СВІТЛІ ЛЮДИНА… 17 «Борис Петрович Шереметьєв – найввічливіша в країні людина і найкультурніша» Англійський посол Вітворт

ЗРОБИМО ВИСНОВОК: Навіщо існують правила? 18

ВИСНОВКИ Правила (чи соціальні норми) є еталонами, зразками поведінки. Правила регулюють відносини між людьми, допомагають здійснювати схвалені суспільством дії та уникати того, що суспільство не визнає та засуджує. Правила допомагають охороняти порядок та дозволяють передбачати реакцію інших на твої дії. Правила поведінки у суспільстві можуть бути як м'якими побажаннями, так і жорсткими заборонами, за порушення яких відповідати доводиться перед державою.


З дитинства нас вчать правилам поведінки у різних ситуаціях. Що означає жити за правилами і чи вони однакові для всіх людей? Спробуємо відповісти на ці та безліч інших питань, щоб зрозуміти, чому потрібно знати і дотримуватись правил і для чого вони були прийняті в суспільстві.

Правила довкола нас

Хоч би як ми займалися, нам завжди доводиться виконувати якісь обов'язкові вимоги. Про них кожній людині з наймолодшого віку розповідають удома та в школі. І люди не можуть їх порушувати. Інакше на людей, які порушили правила, чекає засудження з боку дорослих і друзів або навіть якесь покарання.

Правила (чи норми)- це закони, які регулюють дії людей різних ситуаціях.

Приклади таких правил:

  • умови гри , Про які дитина заздалегідь домовляється з друзями: не битися, не підглядати та інші;
  • шкільні правила : не можна запізнюватися на урок, потрібно акуратно писати в зошиті, чемно розмовляти з вчителями та учнями;
  • правила дорожнього руху: переходити дорогу зеброю, ходити тротуарами, чи з лівому боці вулиці;
  • правила пожежної безпеки : акуратно поводитися з електроприладами, не грати зі сірниками.

Є різні видиправил, що також називають соціальними нормами. У підручнику 7 класу суспільствознавства наводяться такі класифікації :

  • за спрямованістю : приписують та забороняють (Наприклад, дорожні знаки);
  • за ступенем обов'язковості : норми-правила (Військові віддають честь старшим за званням) та норми-очікування (Привітання при зустрічі, запізнення);
  • за формою : формальні (Закон) та неформальні (Правила поведінки за столом).

Також правила можна поділити на такі групи :

ТОП-1 статтяякі читають разом з цією

  • за строгістю заходів до порушників: суворі та не суворі;
  • за кількістю людей, котрим діють: всім (Правила дорожнього руху) і певної групи (Норми поведінки для військових).

Звички та звичаї

Не всі правила прописані у спеціальних документах. Є й такі, які ми дізнаємося, коли дивимося на батьків, вчителів, інших людей, і користуємося ними щодня: наприклад, ми вітаємо один одного при зустрічі, взимку одягаємо зимовий одяг, а влітку – літній.

Дії, які повторюються протягом деякого часу, називають звичкою. А якщо дії відбуваються багатьма людьми, такі звички називають звичаями.

  • Звички зазвичай з'являються стихійно, але можуть вироблятися спеціально. Вони бувають корисними та шкідливими.

До перших можна віднести: зарядку вранці, здорове харчування, регулярне прибирання у своїй кімнаті і так далі. Другу групу складають куріння, вживання алкоголю, недотримання правил дорожнього руху, лінощі та інше.

Деякі дії можуть не тільки шкодити людині, але й бути небезпечними для її здоров'я і життя. Тому варто уважно ставитись до своїх звичок.

  • Звичаї - Це колективні звички. Найчастіше вони передаються з покоління до покоління. Сюди входять різні ритуали: наприклад, весілля, хрещення дитини, посвята у студенти та багато іншого.

Усі дії, що відбуваються під час ритуалу, прийнято називати обрядами.

Що таке добрі манери?

Часто можна почути, як про когось кажуть: він не вміє поводитися. Що це означає?

Виявляється, існують особливі правила поведінки, прийняті всіма людьми. Усі вони називаються одним словом – етикет. У кожній ситуації діють норми. Наприклад, сидячи за столом, не можна голосно стукати ложкою по тарілці та розмовляти, не прожувавши їжу.

Манери - це форми поведінки людини, те, як вона поводиться. По них оточуючі оцінюють людину.

Найввічливішою і вихованою людиною при дворі Петра I вважався граф Б. П. Шереметєв. Його вбрання, мова, поведінка відповідали прийнятим нормам, яке витонченість і стриманість викликали схвалення суспільства.

Що ми дізналися?

Навколо діє безліч різних правил. Вони регулюють наші взаємини з іншими людьми, контролюють поведінку і не дозволяють будь-кому порушувати наші права. Дані норми є прикладом, як ми повинні поводитися, щоб був порядок, а це - умова нормального існування суспільства. Тому важливо дотримуватися їх завжди.

Тест на тему

Оцінка доповіді

Середня оцінка: 4.8. Усього отримано оцінок: 373.

Класна година на тему

«Що означає «жити за правилами»

Методика проведення– дискусія

Ціль:сформувати в учнів уявлення про сенс слів «жити за правилами», про етичне розуміння компонентів, що становлять елементи правильного життя.

Виховні завдання:

1. вміти виробити собі правила життя

2. стимулювати процес збереження цінностей особистого здоров'я, виховання та освіти дітей

Оформлення:на екрані виведено висловлювання великих людей:

· "У коханій людині подобаються навіть недоліки, а в нелюбому дратують навіть переваги." - Омар Хайям

· "Дякую моїм ворогам. Якби не вони, я б не став тим, ким я став." - Сальвадор Далі

· "Наше життя вимірюється зусиллями, яких воно коштувало нам." - Франсуа Маріак

· "Всі радості та нещастя людей створені їх власними думками."

Підготовчий етап:

1. сповістити учнів про тему майбутнього класного часу

2. запропонувати питання попереднього обдумування:

· Чи є на світі «правильне» життя?

· Чи живете ви за правилами?

· Чи легко жити за правилами?

· З ким ви радитесь у ситуаціях вибору рішення?

· Чи є твої батьки еталоном правильного життя?

Вступне слово.

З листа хлопчика Миколи, 15 років, до Служби Довіри:

«Підкажіть, як жити правильно. Життя минає, а в мене таке враження, що я не жив зовсім. Точніше не почав жити по-людськи. З чого почати?... "

Кожен із нас звик чути з дитинства: "Так робити не можна", "це неправильно", "не ходи туди", "не варто так розмовляти з цією людиною".З нашого раннього дитинства батьки навчали нас тому, що добре, а що погано, як правильно чинити, а як ні. Коли ми дорослішали, ці поради перетворювалися на правила, вони віддруковувалися на нашому характері та перетворювалися на певний стиль поведінки, характерний лише нам. Часто ми не замислюємося, чому чинимо саме так, а не інакше. Адже так правильно. Завжди існують правила, традиції та підвалини, характерні для всього суспільства загалом та окремо для кожної людини. Правила для суспільства складаються століттями,а правила для кожної окремої людини багато в чому визначаються її вихованням.

Основна частина.

Є люди, які все роблять правильно.Значить, у світі є "правильне життя" тобто життя за правилами, які кимось колись для когось винайдені.

Життя, підпорядковане правилу, регламенту, ритуалу, зовнішньому сценарію, надзвичайно зручне – не потрібно будувати плани та думати про свої перспективи чи сумніватися. Людина позбавлена ​​тягаря вибору: у кожній ситуації він знає, як чинити, а якщо не знає, то йому підкажуть знаючі та авторитетні люди.

Хто може вам підказати у такій ситуації?

Щоб жити за правилами, потрібно стати членом групи людейдля яких ці правила написані. По-перше, н новонароджений, крім своїх бажань, є членом сім'ї, майбутнім громадянином держави, одним із представників людської спільноти загалом. По-друге, людина, яка подорослішала, може стати членом групи, вступити в політичну партію, піти на роботу в корпорацію, стати мафіозі або ж військовослужбовцем. Він підпорядковуватиметься правилам тієї групи, членом якої себе вважає сам і вважають навколишні люди.

Народження, дитинство, ясла, дитячий садок, школа, закінчення школи, вступ на навчання до вузу, до технікуму, служба, робота, одруження або заміжжя, народження дітей, весілля дітей, кар'єра, пенсія, похорон - такий нехитрий сценарій життя людини. Сценарій міг урізноманітнитись імпровізаціями та випадковостями, хворобами, розлученнями, поїздками за кордон, конфліктами на виробництві та виграшами в лотерею, але це лише деталі.

Життя за правилами, за заздалегідь написаним сценарієм можливе за відсутності зовнішніх процесів, що руйнують традицію та традиційне життя: катастрофи, війни зовнішні та громадянські, революції, соціальні реформи змінюють закріплені в культурі сценарії життя. Крім того, сама людина, яка живе за сценарієм, не повинна вдаватися до спроб цей сценарій змінити та зробити вибір. Жодної відповідальності за зміну своєї долі людина, яка живе за правилами, не несе.

А чи завжди людина може жити за встановленими правилами?

Чим можуть стати ці екстремальні ситуації для людини?

У кожного бувають чорні смуги у житті, коли дуже важко. Але це життя, і, переживаючи такі моменти, ми стаємо сильнішими і чогось вчимося. Якщо життя нас кілька разів стикає зі схожими моментами, то ми не можемо вловити суть того, що ми робимо неправильно. Тільки зрозумівши це ми зможемо перейти на наступний рівень і рухатися далі.

Може, ми робимо щось за правилами, які давно застаріли?

А може, не слід робити все за правилами?

Наведу приклад. Маші давно подобався один парубок, якого звали Ігор. Вони часто перетиналися в кафе і навіть просто на вулицях у місті. Маша дуже хотіла, щоб Ігор звернув на неї увагу, вона дізналася про нього все, що було тільки можливо: чим він займається, де навчається, ким хоче працювати, де проводить свій вільний час. Але вона не могла з ним заговорити, а все тому, що мама з дитинства вчила Машу: «Дівчина ніколи не повинна робити перший крок у стосунках. Саме хлопець повинен задавати напрямок руху, саме він має перший заговорити з дівчиною і домагатися її руки та серця». Для Маші це стало правилом, незважаючи на те, що воно суперечило її внутрішнім відчуттямі сформованим устоям сучасного суспільства. Маша з ним так і не познайомилась. І потім дуже довго мучилася із цього приводу. А все могло б скластися зовсім інакше, якби Маша прислухалася до свого серця…

Як ви оцінюєте цю ситуацію?

Насправді все наше життя складається з правил, лише одних ми дотримуємось, а інші порушуємо. Кожна людина має виробити собі свої правила: що таке добре, а що таке погано. І саме ці правила (їх ще можна назвати принципами) будуть вести його життям. Ці принципи багато в чому залежатимуть від виховання.

Наведу приклад. Блокадний Ленінград. Магазин. Величезна черга. Робочі розвантажують коробки із продуктами. І раптом одна коробка рветься і на землю висипаються цукерки. Але ніхто не кинувся поспіхом і під шумок підняти цукерку і покласти собі в кишеню, незважаючи на важкий блокадний час. Чи не посміли!

Прояв якої риси характеру тут є? ( Відповідь. Проявом ступеня його вихованості)

Точне дотримання інструкції позбавляє необхідності думати. Зрештою, 80 чи 99% всіх наших особисті проблеми вже зустрічалися в життєвому досвіді інших людейта можуть бути вирішені стандартними засобами. Історія має вчити мудрості життя.

"Життя за правилами" – це життя більшості. Це найдавніша і найстійкіша форма буття людей. І завжди більшість обиратиме цей варіант, оскільки саме він гарантує довге і "правильне" життя.

Цінності особистого здоров'я, виховання та освіти дітей стоять на першому місці.

Чи легко жити за правилами?

Наше життя підпорядковується певним нормам та правилам. Наскільки важливо їм слідувати?Якою мірою стереотипи можуть нас захищати від якихось складнощів та проблем, а якою – шкодити нам?

Ще коли ми були дітьми, батьки пояснювали, як влаштований світ навколо нас. Нам казали, що переходити дорогу треба на зелений, що мухомор неїстівний, що собака може вкусити, якщо її образити. Правила необхідні свідомості в нас відчуття стійкості світу. Для кращої прогнозованості подій. Для почуття впевненості у майбутньому. Правила перетворюються на шкідливі стереотипи, коли вони починають невиправдано обмежувати нашу внутрішню та зовнішню свободу. Коли ми користуємося ними наосліп, не перевіряючи їхньої ефективності. Коли ми віримовсе життя нашій бабусі, яка у наші п'ять років сказала, що подруги – зло чи що справжній чоловік не плаче. Перевіряйте правила, залишаючи лише ефективні. Тоді вони будуть приносити вам користь.

Чи є у вас перевірені, ефективні правила?

Чи можна жити, ні за що не платячи «собою, своїм розумом і силою»?

Так можна так жити. Але тоді не збережеш себе цілим.

приклад. Уявіть собі людину (такі ще іноді зустрічаються), яка найбільше на світі дбає про свій дорогоцінний спокій та благополуччя. Йому добре, він навіть вважає себе щасливим. Він підводиться вранці, дружина подає йому сніданок, він іде працювати. Не має значення, де і ким він працює: слюсарем, учителем, артистом, шевцем, лікарем... Неважливо, бо, не бажаючи платити собою, ця людина не отримує радості від своєї праці. Він відбуває свої сім годин – на заводі, у школі, у театрі, у майстерні, у поліклініці – і поспішає додому. Він не має друзів: адже друзям треба віддавати частинку себе, а він не хоче цього робити. Ось він піднімається сходами, входить до квартири. Дружина подає йому обід. Швидше за все, вона не працює, вона платить собою за те, щоб чоловікові було спокійно жити... Швидше за все, у них немає дітей: діти шумлять, заважають. Але навіть якщо дитина є, вона замовкає, щоб не заважати татові, вона не бігає, не грає, не ставить запитань - вона теж платить собою за татовий спокій. Вечір проходить тихо, біля телевізора чи за газетою. У сусідів захворіла донька, їй заважає шум телевізора. Наш герой не вимикає його: навіщо ж він платитиме своїм задоволенням за чужий добробут? Настає ніч, а назавтра ранок, і все починається спочатку, і так минає життя!

Ви скажете, що у цій картині згущені фарби. Що ж, може, так воно й є. Може, якийсь живий, конкретний Іван Іванович вимкне, так і бути, телевізор, щоб не завадити хворій дівчинці. Але хіба в цьому річ!

Іван Іванович «уміє жити», на його думку. Він навіть щасливий, на його думку. Він, можливо, і багатий, на його думку: він має гроші, телевізор, квартиру, кришталеві вази, килими. А на наш погляд, він не вміє жити, він нещасний, він жебрак, душевний каліка.

Вам знайома ця ситуація?

А чи може цей сусід заслужити вашу повагу?

Чи дав він тепла та поваги вам?

Що він у відповідь має отримати? ( Відповідь. Байдужість.)

Хто не платить собою, той нічого не отримує, - ось у чому справа! Не отримує радості, веселощів, задоволення працею, захоплення дружби, любові, схиляння перед природою, спокійної совісті, подяки людської, поваги людської – нічого не отримує. Більше того, хто не платить собою, той не може зберегти себе цілим. Зберегти себе цілим – це означає використати в житті все, чим нагородила тебе природа. Не бути «собаком на сіні»

Як же ти збережеш себе, якщо не витрачатимеш?

Отже, вибір існує: можна жити ні за що не платячи, але нічого й не отримуючи. А можна інакше.

Як навчити дитину дотримуватися елементарних правил і чи варто це робити?

Правила існують скрізь: на вулиці, в гостях, вдома, в громадських місцях. Вам буде легше їх виконувати, якщо зрозуміти зміст – навіщо вони існують.

Чиї правила вами завчені? Чиї правила ви найкраще запам'ятаєте? Які вам піднесли у садочку, у школі, вдома, у родині, на вулиці?

(Відповідь. Вдома батьки)

Дуже важливу роль вихованні правил поведінки грає саме батьківський приклад.

Дитина автоматично засвоює прийняті у сім'ї правила.Саме у сім'ї, за загальним столом у дитини виробляються (або не виробляються) гарні манери. Тож перш ніж робити зауваження трирічному карапузу, подивіться на себе. Якщо тато не дякує мамі за вечерю або не миє руки перед їжею, то не варто чекати від дитини іншої поведінки. Діти швидко переймають манеру поведінки дорослих: якщо батьки розмовляють із набитим ротом, сидять розвалившись, кладуть лікті на стіл або їдять руками, то навряд чи можна вимагати від дитини іншої поведінки.

Наведу ще один приклад. Нещодавно демонструвався фільм «Родня» з останньою роллю Нонни Мордюкової. Там є така сцена. Мати дає потиличник доньки за те, що та їсть варення ложкою, пряма з банки. Ображена дочка йде, а мати бере ложку і починає їсти це варення теж із банки.

Дитина – це дзеркальне відображення батьків. І завдання батьків поводитися так, як вони того вимагають від своєї дитини.

«Своє життя я вичерпав із джерельної криниці досвіду сім'ї, в якій виріс», - сказав Олег Борисов.

Тут мені згадалися слова Себастьяна Брандта:

Дитина вчиться тому, що бачить у себе вдома,

Батьки приклад йому.

Хто при дружині та дітях грубий, кому мова розпусти будь,

Нехай пам'ятає, що з лишком отримає від них все те, чого їх вчить,

Там, де абат не ворог вина вся братія п'яна-п'яна.

Не вовк виховував овець, ходу раку дав батько.

Коли бачать нас і чують діти, ми за справи свої у відповіді та за слова:

Легко штовхнути дітей на поганий шлях.

Тримай у пристойності свій дім, щоб не каятися потім.

Заключна частина. Рефлексія.

Хлопці, в якому столітті ми живемо?(21)

А як його називають?(століття швидкостей, високих нанотехнологій, …)

Чи може саме життя обійтися без цих правил?(ні)

Уявіть, що ми працюємо в Службі Довіри.

Яку пораду ми можемо дати Миколі?

Що ми йому дамо відповідь?

Чи легко давати поради у таких ситуаціях?

Що означає «жити за правилами»?

Дайте відповідь Миколі.

Миколо, привіт. Я учень... класу. Хочу підтримати тебе і сказати кілька слів, які стосуються твого питання. Не впадай у відчай, ти вже почав жити! Те, що ти переглянув свою поведінку і критично сприйняв своє життя, означає, що ти вже живеш. І хочеться вірити, що життя твоє буде гідним. Успіхів тобі на новому шляху!

Чи є тема правильного життя актуальною, і якщо так, то чому?

Чи вдалося вам дізнатися про щось нове?

І завершити хочу словами Франсуа Маріака «Наше життя вимірюється зусиллями, яких воно коштувало нам».

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Мета уроку З'ясувати, для чого потрібні правила поведінки З'ясувати, які правила спілкування між людьми відомі учням Навчитися користуватися правилами поведінки в Інтернеті

Нові поняття та терміни Правило Соціальні норми Звичка Звичай Ритуал Обряд Церемонія Етикет Манери

Робота з варіантів. Варіант 1. Правила заважають людям жити, тож люди їх часто порушують. Варіант 2. Правила потрібні, якби правил не було, люди просто не знали б, як чинити.

Різноманіття правил Правило – закон, чи постанова, чи узаконення, основу дії у випадках, за певних обставин. В. І. Даль

Правила - норми, що регулюють поведінку людей

Соціальні норми За спрямованістю: (що наказують, забороняють) Встановлюють яку поведінку бажано чи обов'язково, яке поведінка неприпустимо. дорожні знаки. За ступенем обов'язковості: (норми- правила, норми- очікування) Встановлюють, яке поведінка неодмінно цієї групи людей. Встановлюють, яка поведінка припустима, хоча й небажано під час зустрічі зі старшим за званням військові віддають честь. запізнення на зустріч. За формою: (формальні, неформальні) Чітко зафіксовані у письмовій формі. Забезпечуються звичаями та звичкою закон чи припис. етикет.

Словник: Соціальні норми – розпорядження, вимоги, побажання та очікування відповідної поведінки.

Робота з таблицею, стор.59 підручник Соціальні норми За спрямованістю: приписують забороняючі За ступенем обов'язковості: норми-правила норми-очікування За формою: формальні неформальні

Словник: Звичка – спосіб поведінки, що склався в певних ситуаціях.

Російське прислів'я: «Посієш звичку - пожнеш характер».

Словник: Звичай – традиційно встановлений порядок поведінки.

Словник: Ритуал – вироблений порядок скоєння чогось.

Словник: Обряд – сукупність традиційних дій, які супроводжують важливі моменти життя.

Словник: Церемонії – урочистий офіційний акт, під час якого встановлено певний порядок – церемоніал.

Словник: Етикет - прийнята у певних колах суспільства система правил поведінки, встановлений порядок поведінки будь-де

Словник: Манери - зовнішні форми поведінки людини, які отримують позитивну чи негативну оцінку оточуючих

Санкції заходи впливу, що застосовуються до порушників встановлених норм, правил спосіб схвалення, заохочення, підтримки

Вчимося спілкуватися в Інтернеті

Р/Т № 6 с.22 У підручнику наведено фрагмент «Сетикету» - збірника правил для користувачів мережі Інтернет. Один із користувачів, познайомившись із нормами «Сетікету», вигукнув: «Я не побачив тут жодного нового правила! Все це норми нашого повсякденного життя». Чи правий користувач? Свою думку обґрунтуй.

Жив на світі людина «Борис Петрович Шереметьєв – найввічливіша в країні людина і найкультурніша» Англійський посол Вітворт

Подорож у минуле «Повчання до виховання онуків» Катерина Друга

Зробіть висновок: Навіщо існують правила?

Висновки Правила (чи соціальні норми) є еталонами, зразками поведінки. Правила регулюють відносини між людьми, допомагають здійснювати схвалені суспільством дії та уникати того, що суспільство не визнає та засуджує. Правила допомагають охороняти порядок та дозволяють передбачати реакцію інших на твої дії. Правила поведінки у суспільстві може бути як м'якими побажаннями, і жорсткими заборонами, порушення яких відповідати доводиться перед державою


З дитинства нам розповідають про те, як поводитись, у школі основам у суспільстві присвячують уроки, з усієї цієї мішанини твердо запам'ятовується лише одне: «жити треба за правилами». Тільки хто ці правила придумав і чому їх так необхідно дотримуватися, ніхто розповідати чомусь не поспішає. Ось і виходить, що входячи в доросле життя, ми опиняємося на роздоріжжі, за поведінкою вже ніхто не стежить, і можна забути про всі правила... чи не можна?

Що означає «жити за правилами»?

Спробуйте згадати важливі правила, яким навчали в дитинстві, напевно, на думку спаде щось на кшталт «не кривдити маленьких» і «ніж у правій руці, вилка – у лівій». Але щоб описати зрозумілу лінію поведінки, цього явно недостатньо. Так, що означає жити за правилами – вітатись з усіма сусідами, пригадати біблійні заповідічи ламати голову далі, намагаючись пригадати решту батьківських настанов? Найгірше, що однозначної відповіді це питання немає, і кожному доведеться шукати свій шлях самостійно, і ось чому.

Спробуйте уявити собі людину, яка вважає, що жити за правилами, значить дотримуватися всіх існуючих рекомендацій, яка дотримується всіх прикмет і моральних норм. Картинка виходить моторошна, правда? Мабуть, від якихось нормативів доведеться відмовитися, щоб не перетворитися на їхнього заручника. А юнацький максималізм, що гуляє по венах, і зовсім шепоче, що людина, яка живе за правилами, мало того що неймовірно нудна, так ще й ніколи не зможе досягти, ні в кар'єрі, ні в особистому житті. Так може зовсім від них відмовитись, і жити так, як хочеться?

Подібні думки спадає на думку всім, і багато хто дійсно намагається відмовлятися від будь-яких обмежень, але через якийсь час помічають, що в подібних ситуаціях надходять однаково, тобто вибудовують певну лінію поведінки. Виходить, що жити потрібно за правилами, але лише за тими, що вигадані самостійно. Це не зобов'язує їх бути унікальними, швидше за все більшість життєвих принципів будуть надзвичайно поширеними. Важлива тут не оригінальність, а самостійність вибору тих чи інших правил. Тому що прийшли ззовні, вони сприйматимуться як нав'язані настанови, не підкріплені ні розумними поясненнями, ні власним досвідом. Тому не варто боятися шукати своїх правил життя, навіть якщо спочатку доведеться забути про всі авторитетні думки.